Skarby Polskiej kuchni w czasach zachwytu zachodem
Zachwycamy się kuchnią zachodu i coraz częściej wdrażamy do diety tak zwane „superfoods”. Myślimy, że nie ma zdrowszych dań niż niskokaloryczne potrawy kuchni śródziemnomorskiej. A i tak kupujemy pizzę lub kebaba z budki. Każdy Polak powinien poznać skarby kuchni słowiańskiej, zanim powie, że wszystko, co najzdrowsze znajduje się na zachodzie. W sześciu kategoriach postaram się przybliżyć produkty spożywcze, które powinny znaleźć się w naszym jadłospisie, chociażby raz w tygodniu.
Ryba z naszych jezior
Pakowany w puszkę tuńczyk jest zdrowszy od naszego sandacza? A może leszcz jest rybą gorszego sortu względem mintaja? O jakości ryby decyduje czystość zbiornika wodnego, w jakim żyje oraz odżywianie. Dlatego szczupak powinien być spożywany stosunkowo rzadko a leszcz i lin mogą być bezpiecznie spożywane regularnie. Ma to związek z kumulowaniem szkodliwej rtęci przez drapieżniki z ostatniego elementu łańcucha pokarmowego. Poza tym ryby chudsze kumulują w sobie mniej toksyn. Jeżeli macie w rodzinie wędkarze powiedzcie mu, by złapał dla was leszcza na obiad (tutaj).
Zioła dawniej zwane chwastem
Pokrzywa, wrotycz oraz kozieradka to rośliny rosnące na łąkach, często w pobliżu domów jednorodzinnych. Dla niektórych chwasty a dla innych źródło zdrowia i oczyszczania organizmu. Jedliście kiedyś zupę pokrzywową? Uważam to za prawdziwy rarytas zapomnianej polskiej kuchni. Natomiast wcześniej wspomniany wrotycz, jak żadne inne zioło nie usuwa pasożytów i nie odstrasza komarów z naszego otoczenia.
Owoce sezonowe z krzaka
Polska może być uznawana za królestwo jabłek i truskawek. Rosnące sezonowo owoce nie mają sobie równych. Nie potrzebują napędzania chemikaliami i ochrony ogromnej ilości środków przeciw robakom. Powinniśmy je jeść sezonowo w każde wakacje i na początku jesieni. Szczególnie warto spożywać morwę, aronię, maliny oraz porzeczki. Ilość antyoksydantów w nich zawarta zawstydziłaby nawet zieloną herbatę i kurkumę, która nie rośnie u nas naturalnie.
Smalec i tłuste mięso wieprzowe
Dlaczego tłuste mięso jest zdrowe? Bo cholesterol jest nam tam samo potrzebny do życia jak tlen, którym oddychamy. Dostarczenie go z tłustego mięsa jest bardzo ważne, pod warunkiem, że nie jesteś wegetarianinem. Pyszny boczek, karkówka, a także golonka w piwie to dania, które są niezdrowe tylko w towarzystwie chleba i zbyt dużej ilości ziemniaków. Spożywane z warzywami w formie sałatki lub kiszonych ogórków niosą ze sobą więcej dobrego.
Tylko my tak kisimy
Kiszone ogórki, buraczki czerwone oraz kapusta to dobra narodowe tej części słowiańskiej kultury, z której śmieją się ludzie na zachodzie. Trudno o lepsze prebiotyki i bakterie wspomagające pracę jelit. Może azjatyckie natto mogłoby równać się z naszą kapustą, ale soja nie jest najlepszym produktem spożywczym dla mężczyzn.
Sery owcze i kozie
Natomiast tłuste sery jak najbardziej! Mleko owcy i kozy nadaje się idealnie do wykonania smacznej bryndzy lub oscypka. Wykonane tradycyjną recepturą bez obecności polepszaczy smaku i konserwantów stanowią wartościowy dodatek do diety tłuszczowej. Jest to również odmiana nabiału, który nie uczula tak jak mleko krowy.