Nowoczesne kominki – klasyczne zastosowanie
W nowoczesnym domu nie wszystko jest praktyczne i potrzebne. Nawet kominek od lat stanowiący wzór oraz podstawę ogrzewania w domach kilkaset lat temu, stał się elementem wizualnym. Pełni teraz rolę gadżetu i elementu wystroju wnętrz, który nie służy do ogrzewania mieszkania. Moja propozycja na kominek do salonu będzie zgoła inna. Stawiamy na praktykę ale nie rezygnujemy z nowoczesnego wkomponowania w przestrzeń domu przyszłości.
Wkład kominowy dla nowoczesnych ścian
Żeliwne lub stalowe pudełko z rurą odprowadzającą dym i stojakiem, to tak zwany wkład kominowy. Wystarczy trochę inwencji twórczej oraz specjalista od technicznego przygotowania ścian i mamy pełnoprawny ogrzewający mieszkanie kominek w nowoczesnym mieszkaniu. Ich kształt dostosowany jest do montażu we wnęce. Czyli wymagają obudowy, która może być wykonana z prawie dowolnego materiału. Tak naprawdę względu bezpieczeństwa wymagają by ściana oraz obudowa kominka była ognioodporna. Sam wkład posiada drzwiczki odporne na wysoką temperaturę. Są przeźroczyste dzięki czemu możemy oglądać tańczące płomienie. Wkład, to rzecz droga, ale opłacalna ponieważ zapewnia ciepło, posiada bardzo dużą trwałość. Nawet po wielu latach nie będzie wymagana wymiana bądź serwis. Ważnym elementem technicznym przy montażu stalowego wkładu kominkowego jest grubość podłoża. Zaleca się by montować go na przynajmniej 30 milimetrowej podłodze (tutaj).
Kominek na bio olej – opcja ekologiczna
Sezonowe opalanie w kominku drewnem lub węglem nie należy do czynności ekologicznym. Pomimo naturalności tych surowców w procesie ich spalania powstaje wiele szkodliwych substancji. Jeżeli kominek ma działać niezależnie od pory roku i generować ciepło dużo lepszą opcją jest wybór biokominka w formie wolnostojącej lub wiszącej. Wiszący, czyli montowany w ścianie podobnie jak wkład stalowy kominka tradycyjnego sprawdzi się najlepiej w nowoczesnym domu. Kosztuje dużo mniej od typu wolnostojącego. Można go skomponować w każdą ścianę dzięki szerokiemu wyborowi frontów, czyli przedniego panelu, który służy za obudowę. Bio oleje lub ekologiczne pelety nie stanowią takiego zagrożenia dla przyrody i nie zanieczyszczają powietrza. Nie mają takiej mocy grzewczej jak węgiel czy drewno, ale w zupełności wystarczą do podniesienia temperatury w salonie.