bezpieczny dom DOM Z PRZYSZŁOŚCIĄ ekologia i oszczędność w domu poradniki zdrowy dom

Kominki i piecyki w blokach i kamienicach

płomień
źródło: https://pixabay.com/pl/opalanym-drewnem-ogie%C5%84-%C5%BCar-ciep%C5%82a-402203/

Bloki oraz mieszkania w kamienicach przez długi czas były nieprzychylne modyfikacją. Kucie ścian i próba dodania nowych elementów często kończyła się kłótnią z sąsiadami i ogromnymi nieprzewidzianymi wydatkami. Jedną z takich modyfikacji jest budowa pełnowymiarowego kominka na drewno. Nie tylko w mojej opinii jest to wysiłek niewspółmierny z efektem jaki otrzymamy. Zamiast tego lepiej zwrócić się w kierunku obecnych technologi wybierając jedną z alternatyw kominka murowanego.

 

Piec kaflowy najbliżej oczekiwań

ogrzewanie
źródło: https://www.pinterest.com/pin/289708188507771707/

 

Kominek w kaflu różni się stylistyką od kominków, ale mają ten sam charakter i klasyczny wzór, który świetnie nadaje się do nowoczesnych mieszkań. Problem w tym, że wolnostojące (czyli przenośne i przesuwalne) piece kaflowe są horrendalnie drogie. Z drugiej strony gotowy obudowany już piec może być nawet tańszy niż sam wkład, który sami musimy zamontować i zająć się jego podłączeniem i obudową. Koszty mogą wynieść w obu przypadkach nawet 6-7 tysięcy złotych. Dla tradycjonalisty nie ma lepszego wyboru, chociaż na liście znajduje się dodatkowy kandydat. Wolnostojąca żeliwna koza dużo tańsza od konkurencji może być złotym środkiem pomiędzy piecem kaflowym a wkładem do własnego obudowania. Kosztuje mniej i wymaga tylko podłączenia do komina. Można smażyć na niej jajka i gotować zupy jak za starych czasów. Znajdzie swoje zastosowanie w każdym bloku. Nie będzie wymagała też prac remontowych.

 

Biokominki tylko do nowoczesnego domu?

mieszkanie
źródło: https://www.pinterest.com/pin/15692298671815744/

W przypadku kominków z rodzaju “bio” problem polega na tym jak uzyskiwany jest płomień. Nie mamy opału naturalnego w postaci drewna czy węgla. Oczywiście gaz, tym bardziej bioekologiczny jest naturalny, ale brakuje mu klimatu jaki tworzy palące się drewno. Płomień jest jednolity i brakuje mu załamań i nieregularności. Ekologiczny biokominek można kupić w konkurencyjnych do wcześniej wspomnianych piecyków cenach. Może być tak duży jak standardowy kominek i imitować go z daleka. Może być również konstrukcją minimalistyczną dla oka i pomieszczenia. Pasuje głównie do nowoczesnego mieszkania. Chociaż można znaleźć stylowe kominki obudowane klasycznie pasujące nawet do wnętrz z epoki. Mimo tego wzroku nie da się oszukać. Zawsze będzie jakiś problem związany z płomieniem idealnym jak przy rozpalonej zapałce.

Pod względem oferowanego ciepła wszystkie opcje są podobne. Najlepsza jest chyba koza, która potrafi podnieść temperaturę pomieszczenia najszybciej i utrzymać ją na długo. W końcu to konstrukcja z żelaza, która sama w sobie robi za grzejnik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.