DOM Z PRZYSZŁOŚCIĄ ekologia i oszczędność w domu zdrowy dom

Nowoczesna nasada komina i kwestia ekologii

Gdyby każde miasto w Polsce było podobne do Krakowa w okresie zimowym, to ilość zachorowań na układ oddechowy byłaby ogromna. Stare kotły i piece opalane węglem oraz kiepska infrastruktura zabezpieczająca przed smogiem, to niechlubna wizytówka tego pięknego miasta każdej zimy. Chcąc żyć zdrowo, musimy pamiętać zarówno o właściwym odżywianiu, aktywności fizycznej oraz wzajemnym szacunku do powietrza, na które mamy wpływ. Zarówno same kotły, jak i surowiec, który spalamy ma niebagatelne znaczenie w procesie rozwoju chorób i powrotu do zdrowia.

Nasada komina w technologii grawitacyjnej

nasady kominowe
źródło: https://pixabay.com/pl/

Komin w domach jednorodzinnych zakończony jest zwykle długą rurą o kształcie koła lub kwadratu. Co parę lat trzeba ją wymieniać, ponieważ szczyt tego metalowego elementu zaczyna się rozpuszczać i przepalać. W nowoczesnym budownictwie nasady kominowe (tutaj) korzystają z technologii grawitacyjnej. Są końcówką wentylacji, przybierającą kształt kuli wykonanej z wielu podłużnych kawałków metalu. Dym i ciepło wprawia ją w ruch, który powoduje kręcenie. Ten rodzaj nasady stosuje się przy braku stabilnego ciągu powietrza wychodzącego z komina. Można z nich korzystać także w momencie, gdy umiejscowienie komina jest dla niego niekorzystne ze względu na warunki atmosferyczne. Zastosowanie takiego zakończenia ma sens w każdym domu jako prewencja i dodatkowe zabezpieczenie przed kumulowaniem się dymu i bardzo wolnym uwalnianiem przed komin. Nie jest to jednak technologia, która sprawiłaby, że wasz dom stanie się przyjazny dla środowiska. Jest po prostu neutralna. Technologia filtrów kominowych to druga rzecz, która powinna przyjść wam na myśl podczas budowy nowoczesnego domu i systemu grzewczego.

Filtrowanie dymu – obowiązek czy rozsądek

filtr
źródło: https://pixabay.com/pl/

Nie ma obowiązku nakładania na kominy żadnych filtrów lub pochłaniaczy dymu. We wcześniej wspomnianym Krakowie władze, starają się to zmienić, ograniczając ludziom możliwość palenia w klasycznych piecach na węgiel i drewno. To tylko jedno z rozwiązań. Równie dobrze można by kupić filtr na komin, który poddawany byłby corocznemu czyszczeniu. Takich filtrów, dostępnych dla użytkownika prywatnego jest na rynku niewiele. Trzeba sporo się naszukać, by znaleźć zwykłą nasadę na komin. Jej zadaniem jest neutralizowanie smogu oraz niektórych substancji, które się w nim znajdują. Dwutlenek węgla uwalniany jest do atmosfery mimo zastosowania filtrów. To nie pochłaniacze, które neutralizują niemal wszystkie gazy, oddając ich do atmosfery znacznie mniej. Ostatnie doniesienia podają, że w modzie zaczną być maski przeciw smogowe znane z dużych Chińskich metropolii. Dlatego powinniśmy pomyśleć o zredukowaniu korzystania z węgla i drewna na rzecz wsparcia ekologicznej, czystej energii lub zakupić filtry i odpowiednie nasady na swoje kominy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *