OGRÓD ogrody i trawniki rośliny rośliny ogrodowe

Wytworne piwonie

PiwonieBylinowe i krzewiaste piwonie były w dawnych Chinach ulubionymi roślinami cesarzy, a poeci wysławiali piękno tych kwiatów w swoich wierszach. Gdy pięknie kwitnące piwonie dotarły w XIX wieku do Europy, a niedługo potem do Ameryki, spotkały się z gorącym przyjęciem zachwyconych miłośników roślin. Od tamtych czasów uprawiane są z ogromnym powodzeniem na naszym kontynencie. Co warto wiedzieć o piwoniach? Jak o nie dbać? Czy są wymagające w uprawie? Jakich warunków potrzebują? Z jakimi kwiatami w ogrodzie prezentują się najładniej? 

Nietrudna pielęgnacja piwonii

Piwonie
Pojedynczy kwiat piwonii

Wielu odmianom ogrodowym dała początek bylinowa piwonia chińska Paeonia lactiflora. W ciągu dziesiątków lat wyhodowano rośliny wyróżniające się dużymi, pachnącymi kwiatami w urozmaiconych odcieniach barwy białej, różowej i czerwonej. Dzisiaj piwonia należy do grupy najbardziej popularnych ogrodowych roślin ozdobnych. W pewnym stopniu do powodzenia piwonii przyczyniła się łatwość uprawy. Rośliny o wspaniałych kwiatach nie mają, jak możny byłoby się spodziewać, nadzwyczajnych wymagań pielęgnacyjnych. Najczęściej odznaczają się dużą żywotnością i długowiecznością. Bylinowe piwonie, również odmiany typowej dla ogrodów wiejskich piwonii lekarskiej, najlepiej rosną w miejscach nasłonecznionych z głęboko uprawianą urodzajną glebą piaszczysto-gliniastą.

Glebę dobrze jest zasilić np. substratem do uprawy roślin zawierającym prawdziwe guano oraz próchnicę ogrodniczą. Po okresie kwitnienia rośliny należy zasilić nawozami organicznymi, np. kompostem albo dobrze rozłożonym obornikiem. Natomiast gatunki krzewiaste piwonii zasilamy tylko nawozami mineralnymi. Na początku jednak musimy wykazać się cierpliwością i wyrozumiałością, gdyż piwonie potrzebują paru lat, aby nabrać sił, mocno się rozrosnąć i w pełni ukazać urodę bujnie rozwiniętych kwiatów. Stanowisko dla piwonii należy wybierać w sposób przemyślany, gdyż byliny nie znoszą przenoszenia i na przesadzenie mogą zareagować kilkusezonową przerwą w kwitnieniu. Dlatego należy wybrać takie miejsce, w którym te długo żyjące rośliny przez wiele lat będą mogły rozwijać się bez przeszkód.

Piwonie a inne byliny ozdobne

Piwonie
Bujnie kwitnące piwonie w ogrodzie

Piękne aranżacje rabatowe z piwoniami bylinowymi w roli głównej mogą tworzyć białe złocienie, kosaćce bródkowe i liliowce. Efektowne kompozycje kwiatowe powstaną wtedy, gdy na sąsiadów piwonii wybierzemy róże rabatowe i krzaczaste. Dobrym towarzyszem są także dla nich ładnie kwitnące, średniowysokie  krzewy ozdobne, np. jaśminowiec wonny, żylistek wysmukły czy złotlin. Piwoniami krzewiastymi zachwyca się wielu miłośników roślin. Niektórzy nawet twierdzą, że swym pięknem przewyższają róże. Piwonie ze zdrewniałymi pędami interesująco wyglądają w zestawieniach z kwitnącymi bylinami. Krzywy z dużymi kwiatami i ładnie ukształtowanymi liśćmi wyrastają niekiedy do wysokości 2,5 m. Mają tak atrakcyjny pokrój, że z powodzeniem mogą rosnąć wyeksponowane pojedynczo, z dala od innych roślin ozdobnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *