OGRÓD ogrody i trawniki rośliny rośliny doniczkowe rośliny ogrodowe werandy i balkony

Wysokopienny różanecznik

Kwitnące drzewko na pniuRośliny wysokopienne są przeważnie droższe niż okazy niższe, co można wytłumaczyć różnicą w nakładzie pracy niezbędnej do uformowania drzewka. Roślina wysokopienna musi być często przycinana, toteż potrzebuje więcej czasu na osiągnięcie formy nadającej się do sprzedaży. Samodzielnie hodując rośliny wysokopienne, możemy zaoszczędzić pieniądze. Jak otrzymać okazałe mini-drzewko można zaprezentować na przykładzie różanecznika.

Wysokopienne drzewka

Różanecznik to jeden z częściej uprawianych krzewów ozdobnych. Tworzy piękne kwiaty w różnych kolorach. Zwyczajowo gatunki dzieli się na różaneczniki (inaczej rododendrony) i azalie.

Rododendrony
Pięknie kwitnące różaneczniki

Jeśli chcemy stworzyć wysokopienne drzewko, wybieramy roślinę o możliwie prostym pędzie głównym. Pęd podwiązujemy do stabilnej podpory, a następnie usuwamy z niego wszystkie pędy boczne, pozostawiając jedynie kilka krótkich pędów w formie korony. Wybijające z pnia pędy boczne regularnie przycinamy. Z chwilą gdy krzew osiągnie żądaną wysokość, przycinamy główny pęd wraz z bocznymi rosnącymi w koronie, aby nadać jej kulisty kształt, uzyskany dzięki mocno krzewiącym się gałązkom. Na początku roślinę kształtujemy w ten sposób przez cały sezon. Później wystarczy przyciąć ją pielęgnacyjnie jeden raz po kwitnieniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *