Wpływy mikroklimatu
Oprócz klimatu miejscowego ogrodnicy, planując swe prace, powinni brać pod uwagę jeszcze inne czynniki. Pierwszy z tych czynników to mikroklimat, czyli klimat panujący na względnie małym obszarze. Znaczące lokalne zmiany klimatyczne wywoływane są m.in. obecnością małych zbiorników wodnych albo kompleksów leśnych. O mikroklimacie można mówić w odniesieniu do jednego miasta, wsi, ulicy, a czasem nawet jednego ogrodu.
Rodzaje mikroklimatu
Przykładem wpływu mikroklimatu jest fakt, iż w części ogrodu położonej od wschodu i południa jest zwykle więcej światła słonecznego niż w innych częściach ogrodu i zwykle panują tam wyższe temperatury. Jest to odczuwalne zwłaszcza latem. Rosnące tam rośliny są jednak przez to znacznie bardziej narażone na wysychanie niż uprawy zajmujące inne stanowiska, szczególnie położone od północy.
Innym przykładem ilustrującym występowanie mikroklimatu jest zjawisko inwersji, która może powstawać w kotlinach. W pogodne zimowe noce cięższe chłodne powietrze opada w kotliny, dlatego temperatura często bywa tam wówczas o kilka stopni niższa niż na okolicznych wzgórzach. W naszych ogrodach może istnieć wiele rodzajów mikroklimatów. Niektóre, jak zwiększona wilgotność powietrza wokół niewielkiego ogrodowego stawu, są korzystne dla ogrodnika, inne, jak cień opadowy, czyli zmniejszenie opadów w części ogrodu spowodowane bliskością domu czy szopy, mogą stanowić pewne utrudnienie w utrzymaniu roślin w dobrej kondycji.
O mikroklimat należy również dbać w odniesieniu do terenów publicznych w mieście. W tym kontekście przydają się bardzo różne urządzenia komunalne (sprawdź), np. miejskie zamiatarki, nośniki narzędzi do prac sezonowych (pługi, kosiarki, rozrzutniki itp.) oraz odkurzacze komunalne. Maszyny są tak skonstruowane, by mieścić się nie tylko na szerokich ulicach, parkingach, placach miejskich czy stadionach, ale również w wąskich parkowych alejkach.