System nawadniający do sadu
Dbamy o domy, mieszkania, balkony, tarasy, ogródki przydomowe. Niektórzy też mają sady, przynajmniej małe, z których można zbierać owoce na własne potrzeby, by zrobić pyszne konfitury czy soki na zimę do gorącej herbaty. Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych drzew w sadzie należy ich solidne i właściwe nawadnianie. O czym pamiętać, podlewając jabłonie, grusze albo śliwy?
Jak nawadniać sady?
Systemy nawadniające (kliknij) najczęściej kojarzą nam się z podlewaniem trawnika. I słusznie, bo takie rozwiązania montuje się najczęściej. Wielu osobom zależy, po posiadać piękny zielony dywan wokół domu i by nie wysychał on, kiedy nadejdą susze. Profesjonalni sadownicy również mają problemy w czasie suszy, bo od tego, jak sobie z tym poradzą, zależy ich wielkość zbiorów i dochody. W naszym kraju w warunkach klimatycznych z powodu niewystarczającej ilości opadów w sezonie wegetacyjnym niejednokrotnie mamy do czynienia z niedoborami wody, co jest bezpośrednią przyczyną wahań w wysokości zbiorów oraz jakości plonów w poszczególnych latach.
Jeśli nawet masz mały sad przy domu, ale chcesz mieć stabilne plony, pomyśl o nawadnianiu. Nawadnianie nie tylko przekłada się na ilość zbieranych owoców z drzew, ale wpływa również w pozytywny sposób na zdrowotność roślin. Kiedy nawadniasz drzewa, pamiętaj, by nie dopuszczać do zbyt dużych wahań wilgotności gleby (za mokro, za sucho). Warto też mieć świadomość, że potrzeby wodne roślin zmieniają się w zależności od okresów wzrostu i rozwoju. Są okresy, kiedy „chwilowa” susza nie przyczyni się do strat w plonach, ale są również sezony, w których drzewo jest szczególnie wrażliwe na niedobory wody. Wówczas świetnym rozwiązaniem staje się system nawadniania sadów.
Najpopularniejszy sposób podlewania sadów to system nawadniania kropelkowego. Drzewa nawadniane są małymi porcjami wody w ilości 5 litrów na metr bieżący. Przewody nawadniające układa się na powierzchni gleby. W uprawach sadowniczych stosuje się też system nawadniania podkoronowego i nadkoronowego. Celem tego ostatniego jest ochrona roślin przed przymrozkami.