Ozdobne szyszki
Iglaki warto mieć w ogrodzie nie tylko ze względu na ich atrakcyjną barwę i pokrój, ale też ze względu na piękne, oryginalne szyszki. Okazałe, kształtne szyszki mają głównie jodły, sosny i świerki. Niestety zwykle w górnej części koron dorosłych, a więc wysokich drzew. Niektóre jednak produkują je na wysokości wzroku człowieka i te są najciekawsze. Bardzo ważne są słoneczne stanowiska dla wszystkich wymienionych gatunków. Karłowe odmiany dobrze komponują się z innymi iglakami. Mogą też być sadzone w ogrodach żwirowych pojedynczo.
Szyszki iglaków
Wśród iglaków karłowych najpiękniejsza jest jodła koreańska. Jest to nieduże, powoli rosnące i szeroko stożkowate drzewko. Rodzi nawet w młodym wieku (6-8 lat) masę uroczych, fioletowych szyszek sterczących jak świeczki do góry na gałązkach w górnej połowie drzewa. Zaczynają rozwijać się już wiosną i do jesieni są dojrzałe. Wtedy niestety rozsypują się na pojedyncze łuski, jak u wszystkich innych jodeł i na drzewach zostają tylko osie szyszek w kształcie pionowych szpikulców. W handlu znaleźć można sporo różnych, z reguły karłowych odmian, z których szyszki obficie zawiązuje ‘Blauer Emperor’, ‘Aurea’ i ‘Silberlocke’.
Nasz rodzimy świerk pospolity również ma karłowe odmiany, obficie rodzące szyszki. Pierwsza, to ‘Acrocona’ – kilkumetrowe, nieregularne drzewko od wiosny już obsypane na końcach pędów czerwonawymi, brązowiejącymi szyszkami. Druga, to ‘Pusch’ – nowa, bardzo wolno rosnąca o płaskokulistym pokroju. Silniej rosnące odmiany o pokroju płaczącym, jak ‘Pendula’, ‘Cranstonii’ czy ‘Virgata’ również produkują dużo szyszek, także na nisko osadzonych gałęziach. Podobnie jest ze świerkiem kaukaskim, gdzie drzewa kilkunastoletnie, jeszcze niewysokie, zaczynają szyszkować obficie również na dolnych gałęziach.
Wyróżnia się też sosna drobnokwiatowa o ładnym, horyzontalnym pokroju, kosodrzewina czy sosna karłowa o niedużych, za młodu lekko fioletowych szyszkach o jadalnych nasionach. Natomiast wejmutka, sosna rumelijska czy bośniacka rosnące w słonecznych miejscach i ugałęzione od samego dołu, również rodzą nisko sporo ładnych i w przypadku dwóch pierwszych – dużych szyszek.