Odmiany róż
Róże to wyjątkowo dekoracyjne i uniwersalne rośliny. Ze względu na wytworne piękno, kolory i zapachy kwiatów zasłużyły sobie na miano królowych ogrodów i rzeczywiście, trudno wyobrazić sobie ogród bez choćby jednej róży. Zwykle najchętniej kupujemy róże wiosną i na początku lata, gdy kwitną. Jednak sprzedawane jesienią są tańsze i bardzo dobrej jakości. Wtedy też jest największy wybór odmian, a sadzone o tej porze roku przyjmują się zwykle doskonale. Najlepiej jeśli krzewy rozpoczną ukorzenianie się przed zimą, wówczas ich wzrost rozpocznie się wiosną bez opóźnień. Zatem najlepszy czas na sadzenie to połowa października do połowy listopada. Należy je jednak zakończyć przed nadejściem mrozów.
Jakie są odmiany róż?
Odpowiednio dobrana odmiana lub gatunek róży będą rosnąć w każdym miejscu, z wyjątkiem podmokłego i bardzo cienistego. Najlepsze jest stanowisko słoneczne, ale większość róż toleruje również częściowo ocienione. Nie może to być jednak zastoisko mrozowe ani miejsce wystawione na zimne podmuchy wiatru.
Odmiany róż zaliczane są do kilku różnych grup, w zależności od charakteru wzrostu i sposobu użytkowania.
- Róże wielkokwiatowe – najliczniejsza i najważniejsza grupa róż. Najczęściej sadzi się je w miejscach dobrze wyeksponowanych, nadają się też na kwiaty cięte. Wyróżniają się okazałymi, zwykle pojedynczymi kwiatami o średnicy nawet do 20 cm, bogatą kolorystyką oraz nierzadko pięknym zapachem. Pachnące odmiany to m.in. ‘Duftzauber’ (czerwona), ‘Lolita’ (pomarańczowa), ‘Speelwark’ (żółto-pomarańczowa), ‘Parole’ (ciemnoróżowa), ‘Sweet Parole’ (różowa).
- Róże okrywowe – najnowsza i bardzo różnorodna grupa odmian. Są one atrakcyjne cały sezon, kwiaty wielu odmian pojawiają się licznie do mrozów. Osiągają od 0,2 do 2 m wysokości. Można je sadzić na większych powierzchniach, na żywopłoty nieformowane, obwódki, w ogrodach skalnych, nad wodą, w pojemnikach. Atrakcyjne są m.in. odmiany ‘Gärtnerfreude’ (malinowa) i ‘Mainaufeuer’ (czerwona).
-
Róże pnące (czepne) – uprawiamy przy podporach, które powinny być zawsze odpowiednio stabilne i mocne. Ich pędy, w zależności od odmiany, mogą osiągać 5 do 8 m długości i wymagają mocowania do podpór. Ich kwiaty są dość obfite, skupione zwykle w dużych kwiatostanach na szczytach pędów. Jest tu też sporo odmian pachnących, jak np. biała ‘Ilse Krohn Superior’, morelowa ‘Aloha’, różowa ‘Jasmina’ czy żółte „Moonlight’, ‘Golden Gate’.
- Róże parkowe – również charakteryzuje zróżnicowany wzrost (1-3 m), a zdobią je też często owoce, kolczaste pędy, liście. Ozdobą jest już jeden krzew, ale sadzi się je też w grupach, nadają się na żywopłoty. Jest tu też sporo pachnących odmian, jak np. biało-różowa ‘Herkules’, ciemnoróżowa ‘Zaide’, różowe ‘Alexandra Pr. de Lux.’, ‘Cinderella’, ‘Rosenresli’, żółte ‘Sterntaler’, ‘Postillion’.
- Róże wielokwiatowe – przeznaczone są do sadzenia na rabatach i kwietnikach (stąd inna ich nazwa – róże rabatowe). W porównaniu z różami wielkokwiatowymi kwitną dłużej i obficiej, są też odporniejsze na mróz i choroby. Niewiele jest tu odmian pachnących, kwiaty są jednak zwykle w czystych, zdecydowanych barwach, np. czerwone ‘Cherry Girl’, ‘Planten un Blomen’, „Rotilia’, różowe ‘Bad Birnbach’, ‘Pomponella’, ‘Larissa’, pomarańczowa ‘Aprikola’, żółta ‘Solero’.
Pamiętajmy, że sadzonych krzewów róż nie przycinamy jesienią, a z wyjątkiem koniecznego skrócenia korzeni i usunięcia martwych, uszkodzonych części.