Orzech włoski
Orzech włoski (łac. Juglans regia) jest drzewem o gładkiej, jasnoszarej korze, osiągającym wysokość nawet do 30 m. Liście o czerwonym, a następnie zielonym zabarwieniu składają się z 5-9 listków. Kwiaty męskie, rozdzielnopłciowe, zebrane w kotki, zwieszają się z końców zeszłorocznych gałązek; kwiaty żeńskie, zebrane w krótkie grona, wyrastają na nowych pędach. Owocem jest pestkowiec (dokładniej nibypestkowiec) z zieloną zewnętrzną okrywą, która po dojrzeniu staje się brązowa (pęka), i ze zdrewniałą wewnętrzną łupiną.
Kilka słów o orzechu włoskim
Pochodzący z Azji Mniejszej orzech włoski występuje w Europie w regionach o klimacie umiarkowanym. Młode liście zbiera się na początku lata i natychmiast po zebraniu suszy w suszarniach w temperaturze około 35 stopni Celsjusza. Liście stosuje się w postaci naparu, nalewki i wyciągu płynnego. Preparat powinien zawierać co najmniej 2% flawonoidów w przeliczeniu na hiperozyd.
Liście orzecha włoskiego zawierają 4-5% garbników galotaninowych, juglon (pochodna kwercetyny i kemferolu), fenolokwasy, olejek eteryczny, witaminę C, karotenoidy, trójterpeny. Zawarty w orzechu włoskim juglon znajduje się nie tylko w liściach, ale także w owocni zewnętrznej pestkowca. Naukowcy z Clermont-Ferrand we Francji wykazali, że ma on właściwości przeciwnowotworowe. Jest także dobrym barwnikiem – zabarwia skórę na żółtobrunatny kolor. Preparaty z tej rośliny znalazły zastosowanie w kosmetyce – dodaje się je m.in. do środków wspomagających opalanie.
Dzięki swoim właściwościom ściągającym liście orzecha działają przeciwbiegunkowo. Zawarty w nich juglon i olejek eteryczny sprawiają, że roślina ta ma również działanie przeciwgrzybiczne. Stosowane zewnętrznie liście orzecha włoskiego wzmacniają keratynę komórek naskórka. Liść orzecha włoskiego jest tradycyjnie stosowany w leczeniu biegunki i nieżytu żołądka i jelit. Używa się go także, aby poprawić krążenie żylne i limfatyczne. Zewnętrznie jest zalecany w leczeniu schorzeń skórnych: trądziku, wyprysku, zakażeń, wrzodów oraz w zwalczaniu nadmiernej potliwości.