OGRÓD ogrody i trawniki rośliny rośliny ogrodowe zielone aranżacje

Nagietek lekarski

NagietekNagietek lekarski jest rośliną roczną, pochodzącą z obszaru Morza Śródziemnego. Ma piękne kwiaty, dlatego może być ozdobą ogrodu. Bardzo często jednak jest uprawiany ze względu na właściwości lecznicze. Roślina ma mocne, kanciaste łodygi i siedzące, lancetowate liście. Kwiatostanem są koszyczki o kwiatach brzeżnych języczkowatych i mniej licznych środkowych rurkowatych.

Działanie nagietka

Nagietek lekarski
Herbata z nagietka

Surowcem leczniczym jest języczkowaty kwiat. Zbiór trwa od czerwca do września. Kwiaty suszy się w warunkach naturalnych lub w suszarniach w temperaturze 35-45 stopni Celsjusza. Nagietek wchodzi w skład wielu preparatów leczniczych przeznaczonych do stosowania zewnętrznego. Doustnie w postaci naparów czy nalewki można stosować wyłącznie z zalecenia lekarza.

Koszyczki kwiatowe nagietka zawierają flawonoidy, karotenoidy i nieznaczne ilości olejku eterycznego. Dzięki dużej zawartości trójterpenów (estry faradiolu i taraksasterolu) roślina wykazuje działanie przeciwzapalne. Spośród licznych odmian hodowlanych największą wartość mają odmiany o pełnych kwiatach barwy ciemnopomarańczowej.

Lecznicze działanie nagietka znane jest od dawna. W średniowieczu kwiatów używano jako przyprawy, z liści sporządzano sałatkę. Szczególnie ceni się jego właściwości dermatologiczne – jest pomocny w leczeniu stanów zapalnych skóry i jamy ustnej. Łagodzi swędzenia po użądleniach owadów, w rumieniu słonecznym i przyspiesza gojenie małych ran oraz pęknięć skóry.