Ogrodowe ścieżki – jak je układać?
Piękny ogród to nie tylko okazałe, zdrowe i cieszące oczy rośliny, to również zadbana posesja. A jeśli mówimy o posesji, to oczywiście mamy na myśli dom i przestrzeń wokół niego – ogród, ścieżki, rabaty, strefę wypoczynku itp. Dzisiaj wiele osób bardzo dba o obejście wokół domu i chce chronić swój azyl. Wiadomo, że jeśli o coś dbamy, o coś się troszczymy, to chcemy zagwarantować temu bezpieczeństwo. A jeśli mowa o poczuciu bezpieczeństwa, najlepiej powierzyć je specjalistom z firmy Aegon (sprawdź).
Kamienne nawierzchnie w ogrodzie
Układanie ścieżek nie jest wcale takie łatwe, jak mogłoby się wydawać, gdyż przed przystąpieniem do pracy, należy wykonać solidny drenaż. Poza tym podbudowa powinna być stabilna i odporna na mrozy. Zasadniczą kwestią, jaką trzeba rozstrzygnąć jeszcze w fazie planowania, jest wybór ścieżki absorbującej wodę (np. o powierzchni żwirowej lub grysowej) albo ścieżki utwardzanej (np. z kamiennych płyt). Od tego zależeć będzie rodzaj drenażu.
Rodzajem nawierzchni absorbującej wodę może być sieczka korowa. Podbudowa musi być dobrze ubita, a sieczka wymieszana z piaskiem, aby po deszczu nadmiernie nie pęczniała. Poza tym środek ścieżki powinien leżeć 3-4 cm powyżej jej krawędzi. Ścieżka utwardzona jest trudniejsza do ułożenia, jest jednak o wiele trwalsza. Najpierw wydobywamy ziemię na głębokość 15-20 cm, a następnie usypujemy warstwę kamieni. W ten sposób uzyskujemy tzw. warstwę nośną, którą ubijamy i przysypujemy warstwą piasku, który też ubijamy. Następnie układamy płytki.
Bardziej złożony wariant przewiduje wkopanie w grunt krawężników, dzięki którym płytki nie będą się osuwały na boki, a ponadto trawa nie będzie przerastać na ścieżkę. Krawężniki mogą wystawać nad poziom ścieżki około 5 cm lub być osadzone na równi z nią, dzięki czemu łatwiej kosić trawę. Płytki z kamienia naturalnego mogą mieć różną grubość, dlatego przy ich układaniu warto posługiwać się poziomicą. Płytki poziomujemy, uderzając w nie przez drewnianą klepkę gumowym młotkiem.