Kocimiętka – roślina dla czworonoga
Fioletowe rabaty można spotkać coraz częściej w wielu znanych ogrodach. Duże pola jednolitego koloru z daleka przyciągają uwagę. Choć do złudzenia przypominają prowansalskie plantacje lawendy, często tworzą je zupełnie inne rośliny.
Fioletowe łany
Pełne aromatu, intensywnie fioletowe pola lawendy są dla wielu z nas wizytówką południowej Francji. Zachwyca nas zapach, kolor i miękka faktura tych roślin. Pod nasze, bardziej pochmurne niebo także możemy przenieść piękno choćby małego łanu prowansalskiego fioletu. Co prawda w polskim klimacie lawenda nie rośnie tak bujnie jak w cieplejszych krajach, jednak nie musimy sadzić tylko jej. Istnieją gatunki tak do lawendy podobne, że ich kolor i pokrój mogą z oddali zmylić nawet wytrawnego ogrodnika, np.: szałwia omszona, kocimiętka Faassena i barbula klandońska, które mają również zbliżone wymagania.
Szałwie, kocimiętka, lawenda i barbula długo kwitną i przywabiają owady (barbule chętnie odwiedzają motyle). Warto je sadzić w dużych ilościach także w ogrodach przydomowych – jako duże plamy koloru na rabatach bylinowych i w połączeniu z innymi roślinami o poduchowatym pokroju. Można je podsadzać roślinami cebulowymi, np. narcyzami, krokusami, szafirkami, których kolorowe kwiaty ożywiają wiosną puste rabaty. Parę tygodni później rozrastające się kępy kocimiętki i szałwii omszonej zakryją obumierające liście wczesnowiosennych cebul.
Z szałwii, kocimiętki i barbuli można tworzyć obwódki rabat i klombów, które szczególnie dobrze wyglądają przy kamiennej lub klinkierowej nawierzchni. Ich strzyżone kępy ładnie komponują się z trawami ozdobnymi – miskantami lub trzcinnikiem, a także z krzewami drobnokwiatowych róż z grupy Multiflora oraz różnokolorowymi ziołami.
Wpływ kocimiętki na koty
Kocimiętka to nie tylko piękne fioletowe kępy roślin. Szacuje się, że gatunek ten działa na około 2/3 kotów. Roślina zawiera związek o nazwie nepetalakton, który jest prawdopodobnie kocim feromonem. Kiedy zwierzę wyczuwa zapach kocimiętki, zaczyna się zachowywać w charakterystyczny sposób – tarza się, chwyta roślinę łapkami, gryzie, liże, mruczy i miauczy. Reakcja trwa do 10 minut, po czym kot traci zainteresowanie kocimiętką. Zwierzęta nie jedzą kocimiętki, dlatego nie może ona stanowić karmy dla kota. Ponadto roślina ta skutecznie odstrasza niektóre owady, np. muchy domowe, komary czy karaczany.