Grillujemy na gazie. Nowoczesne grille i bezpieczne butle
Chyba każdy lubi od czasu do czasu zjeść grillowane mięso lub szaszłyka. Sama koncepcja spędzania czasu na dworze z rodziną lub przyjaciółmi przy grillu jest czymś, co kojarzy nam się z udanymi wakacjami. Wzorem Amerykanów zaczynamy powoli zmieniać nasze stare przyzwyczajenia co do zakupu tanich jednorazowych grillów na węgiel i podpałkę. Zaczynamy interesować się grillami gazowymi, które w USA są na porządku dziennym od wielu lat. Są to niezbędne gadżety wakacyjne do tak zwanych niedziel z barbecue. Jak cenowo wygląda sytuacja takich urządzeń w naszym kraju?
Grillowanie przez cały rok w domu i na wyjeździe
Każde urządzenie do przygotowywania jedzenia także grille na gaz występują w droższych i tańszych wersjach. Różnica pomiędzy modelem za 300 złotych a tym za 1500 złotych to przede wszystkim wielkość rusztu, jakość wykonania oraz małe akcesoria, takie jak czujniki temperatury czy wyższa jakość stali nierdzewnej. Są to urządzenia dosyć ciężkie nawet bez butli LPG, która wchodzi do środka i zamykana jest szczelnymi i solidnymi drzwiczkami. Urządzenie ze średniej półki cenowej potrafi ważyć 30kg a znacznie droższe nawet pod 50kg. Dlatego są przeznaczone przede wszystkim do grillowania na własnym podwórku. Ale to wcale nie oznacza, że nie można ich zabierać na wakacje. Lżejsze 30 kilogramowe urządzenie pozwoli na przygotowywanie smacznych potraw nad jeziorem w kempingu czy domku letniskowym. Jest o wiele zdrowsze od kuchenki mikrofalowej i praktycznie niezniszczalne. W końcu nie posiada specjalistycznej elektroniki, która mogłaby się uszkodzić a całość opiera się o solidną stal nierdzewną.
Butle z kompozytu – lekkie i ekologiczne
Skoro wybraliśmy już grill na gaz, pora na butlę, która go zasili. Zanim wybierzecie pierwszą lepszą butlę turystyczną lepiej zerknijcie na to, co przygotował dla was XXI wiek. Zamiast metalu możecie wybrać kompozytowe butle LPG o obudowie opartej na różnych materiałach zapewniających szczelność, bezpieczeństwo i lekkość samej konstrukcji. Skoro nie ma w nich ani grama metalu, nie ma też korozji. Kompozyt pozwala uwolnić się od rdzy tworzącej się na powierzchni butli. Oprócz tego, jego waga jest o połowę mniejsza niż ta, którą miałby metal. Takie butle pozwalają zobaczyć, ile gazu pozostało w środku – jest to innowacyjne rozwiązanie, którego nie uświadczycie w tradycyjnym pojemniku na gaz.