DOM Z PRZYSZŁOŚCIĄ ekologia i oszczędność w domu

Ogrzewamy dom na trzy sposoby

ogrzewanie domy gazem

Polski przemysł węglowy ma się podobno świetnie jeśli chodzi o ilość surowca. Jednak Polacy wolą kupować tańszy węgiel z zagranicy, który jest gorszej jakości. Pokazuje to pewną niekonsekwencję, ale także dążenie do zmniejszenia opłat za ogrzewanie. W naszej strefie klimatycznej jest to temat rzeka ponieważ zimy zawsze były i będą. Ludzie szukają nowych metod ogrzewania, które będą nie tylko tanie, ale i efektywne. Efektywność wiąże się tutaj z pełnym wykorzystaniem surowca i uzyskaniem wysokiej temperatury.

Paliwa stałe inne niż węgiel i drzewo

węgiel

Grupa, jaką są paliwa stałe wydaje się być tą najbliżej natury. W kwestii samego surowca nie można się z tym nie zgodzić. Problem pojawia się w procesie spalania węgla, który zanieczyszcza atmosferę. Jeden czy dwa małe kominy nie zrobią jej krzywdy, ale setki czy tysiące w połączeniu z elektrowniami opartymi na węglu już tak. Wystarczy pojechać na Śląsk by się o tym przekonać. Rzeczą, do której starają się nas przekonać ekolodzy są między innymi biomasy oraz brykiety. Są to specjalne zlepki roślin energetycznych oraz różnego rodzaju odpadów produkcyjnych drewna. Spalają się przynajmniej w 60 procentach, co i tak jest dobrym wynikiem w porównaniu na przykład z węglem. Warto wspomnieć także o słomie, którą uznaje się za równie skuteczną. Należy jednak przyłożyć się do jej dłuższego składowania i suszenia, tak, by była najbardziej efektywna.

Gaz w formie płynnej i nic się nie marnuje

Płynny gaz trafiający do specjalnego kotła poprzez przydomowy rurociąg to chyba najefektywniejsza forma ogrzewania. Surowiec spala się w niemal stu procentach. Nie musimy robić nic przy piecu ponieważ opiera się na technologii bezobsługowej. Koszt takiego ogrzewania jest również bardzo niski ponieważ sam gaz nie kosztuje dużo (więcej informacji o przykładowych taryfach można znaleźć już u konkretnych dostawców gazu – sprawdź koszt ogrzewania domu gazem u wiodącego dostawcy LPG –  AmeriGas). Poza tym nie płacimy za transport i rozładunek surowca. Posiadając umowę na przydomowe ogrzewanie na gaz płynny z jedną firmą jesteśmy regularnie obsługiwani surowcem i serwisowani. Jedynym dużym wydatkiem jest sam kocioł oraz przydomowy zbiornik na gaz. Jednak biorąc pod uwagę późniejsze koszty ogrzewania można sporo zaoszczędzić i odbić sobie wydatki instalacyjne.

Ekologiczna energia. Czy jest wystarczająco efektywna?

ekologiczna energia

Mając na myśli w pełni ekologiczną energię mówimy o słońcu, powietrzu oraz ziemi. Rozsławione kolektory słoneczne to wciąż tylko dodatkowe źródło energii głównie do podgrzewania wody. W naszym klimacie przydadzą się jedynie w okresie wakacyjnym i wiosennym. Przydomowa elektrownia wiatrowa to lepszy interes zwłaszcza w najbardziej wietrznych regionach polski. Można czerpać z niej energię nawet zimą. Numerem jeden są pompy ciepła powiązane ściśle z ziemią i tym, że temperatura pod jej powierzchnią przez cały rok jest niemal identyczna. Te wszystkie metody nie mogą być aktualnie podstawą do ogrzewania domu. Posłużą raczej za uzupełnienie dwóch metod podanych wyżej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.