akcesoria ogrodowe Dekoracje OGRÓD

Urządzenia wodne w ogrodzie

Oczka wodneUrządzenia wodne, takie jak fontanny, stawy, strumyki, źródełka i wodopoje urozmaicają przestrzeń ogrodu, czyniąc go ładniejszym, efektowniejszym i żywszym. Dzięki ruchowi wody do ogrodu zostaje wprowadzony pewien dynamizm. Cichy szmer i plusk wody sprawiają, że ogród staje się przestrzenią jeszcze bardziej zachęcającą do wypoczynku. Woda drążąca tunele między skałami i roślinami tworzy swoisty mikroklimat o podwyższonej wilgotności, co jest niezmiernie istotne szczególnie w gorące dni. W jaki sposób instalować urządzenia wodne w ogrodzie?

Woda wśród zieleni

Fontanna ogrodowa
Fontanna w ogrodzie

Doprowadzenie wody do ogrodu nie jest aż tak trudną sprawą. Na niektórych działkach są jeszcze studnie głębinowe, czyli można korzystać z własnego ujęcia wody. Inni muszą podłączać się do sieci wodociągowej. Przy domach jednorodzinnych funkcjonują niejednorodnie pomieszczenia gospodarcze, w których instalowana jest nie tylko zimna woda, ale również podgrzewacze (kliknij), które podgrzewają wodę użytkową w systemie przepływowym. Można również skorzystać z tego rozwiązania. Co prawda podgrzewacze wody do ogrodu są zbędne, ale sama instalacja wodno-kanalizacyjna na pewno się przyda. Najważniejsze, by stworzyć piękny azyl, w którym można wypocząć. Relaks nad wodą jest przecież najlepszy.

Kaskada
Kaskada wodna

Woda w ogrodzie może zaistnieć w postaci fontanny. Jej instalacja wcale nie jest aż tak trudna, jak mogłoby się wydawać. Odpowiednią pompę umieszcza się w stawie lub na brzegu i podłącza końcówkę rozpylającą wodę. W małych oczkach wodnych dyszę łączy się bezpośrednio z pompą, a w dużych stawach pompę umieszcza się zwykle blisko brzegu, a dyszę ustawia się na specjalnym postumencie lub stojaku. Wówczas potrzebne są jeszcze przewody wodne łączące dyszę z pompą. Niezbędny element to filtr, przez który przepływa zasysana ze stawu woda zanim zostanie wtłoczona do końcówki rozpylającej. Czasem funkcję filtra pełni obudowa pompy.

Niezwykle ciekawy efekt wizualny daje woda w ogrodzie, np. kaskada albo mały wodospad, oświetlona efektowną iluminacją. Migotanie światła i plusk wody to połączenie, które zrobi wrażenie na wielu osobach. Innym pomysłem jest aranżacja przyściennego zdroju. To rozwiązanie nadaje się do małych ogrodów. Najczęściej jest to ozdobna płyta z elementem, z którego wylewa się woda, połączona z misą, do której woda spływa. Różnego rodzaju rzeźby ogrodowe, np. tryskające wodą żabki albo rybki, są taką próbą zaspokojenia tęsknoty za wodą. Bez wątpienia realizacja oczka wodnego czy strumienia nie jest prostą sprawą, ale przedsięwzięcie jest warte wysiłku, ponieważ efekt rekompensuje pracę i wydane pieniądze. Woda plus roślinność to idealny duet sprzyjający odpoczynkowi na łonie przyrody.