Dekoracje zieleń na parapecie zielone aranżacje

Parapety wewnętrzne

Parapety wewnętrzne

Wiele osób uważa, że parapety nie są najważniejszym elementem wystroju wnętrza, niemniej jednak źle dobrane mogą zeszpecić pomieszczenie. Warto zatem zadbać o wygląd swojego mieszkania i dobrać parapet w taki sposób, by pasował do estetyki pomieszczenia i jego przeznaczenia. Inny parapet potrzebujemy do kuchni, inny do pokoju, a jeszcze inny do łazienki. Nie musimy kupować takich samych parapetów do wszystkich pomieszczeń w domu. O czym pamiętać, wybierając parapety wewnętrzne?

Rodzaje parapetów

Parapet wewnętrzny Plasti King w kolorze mahoniowym; źródło: www.nomi.pl
Parapet wewnętrzny Plasti King w kolorze mahoniowym; źródło: www.nomi.pl

Parapety to nie tylko estetyczne wykończenie okna. Pełnią one wiele funkcji, np. kierują ciepłe powietrze z grzejnika w stronę wnętrza, chronią ściany przed zawilgoceniem i stanowią miejsce dla kwiatów lub do eksponowania dekoracji. Parapet powinien być wysunięty co najmniej o 5 cm od lica ściany. Szersze parapety są wygodniejsze i bardziej praktyczne. Mogą służyć jako półka, a w kuchniach często stosuje się takie rozwiązanie, że parapet jest przedłużany w formie blatu. Wybierając zatem parapety, warto pomyśleć nie tylko o ich przeznaczeniu, ale także kształcie, kolorze i przede wszystkim materiale, z jakiego mają być wykonane.

Parapet z PVC; źródło: www.nomi.pl
Parapet z PVC; źródło: www.nomi.pl

Materiały na parapety powinny być trwałe, odporne na wilgoć, łatwe w konserwacji i utrzymaniu w czystości. Najczęściej do wyrobu parapetów wykorzystuje się: tworzywa sztuczne (PVC), drewno (lite i klejone, np. dąb, sosna, buk, drewno egzotyczne), kamień naturalny (marmur, granit, trawertyn, sjenit), kamień syntetyczny, konglomerat marmurowy, płytki ceramiczne (najczęściej w łazienkach), laminaty, akryl.

Parapety powinny stanowić dyskretne uzupełnienie kompozycji całego wnętrza, dlatego najlepiej dostosować je do stylu domu czy mieszkania. Parapety z marmuru nie będą pasować do wiejskiej chaty, a laminaty – do okazałej rezydencji. Ważna w aranżacji przestrzeni okiennej jest również kolorystyka parapetu. W sklepie Nomi znalazłam parapety w różnych kolorach (np. złoty dąb, buk, biały) – można je zatem dopasować do koloru ram okiennych, futryn czy też mebli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.