Kostka w ogrodzie
Kostka brukowa zdominowała nie tylko publiczne place i ulice, ale i prywatne posesje. I dobrze – to funkcjonalny, a do tego ładny materiał. Różnorodność form i stylistyki materiału oferowanego przez producentów sprawia, że może być on ciekawym elementem posesji – zarówno w bezpośrednim otoczeniu domu, jak i w ogrodzie. Prawidłowo ułożona i wykonana nawierzchnia powinna służyć nam przez wiele lat. Powinna też cieszyć oko swoim wyglądem i estetyką. Po kilku sezonach zobaczymy, jak przenika się z innymi elementami otoczenia domu, tworząc spójną i efektowną kompozycję.
Kostka brukowa i granitowa
Betonowa kostka brukowa, jak i kostka granitowa pasują do ogrodu. Kostka granitowa to szlachetny materiał, idealny do wyszukanych aranżacji wokół domu. Naturalne piękno drobnych kostek o nieregularnych kształtach tworzy fantastyczną kompozycję z zielenią ogrodową, a naturalne właściwości surowca decydują o wytrzymałości i trwałości nawierzchni. Kostka granitowa to materiał odporny na działanie czynników atmosferycznych, mało ścieralny, o nikłej nasiąkliwości i doskonałej mrozoodporności. Ponieważ kostka granitowa nie jest tworzona z form, jak kostka betonowa, trudno tutaj o podanie idealnych wymiarów. Praktycznie nie ma dwóch takich samych kostek, a podane przez producentów wymiary wskazują przedział, w jakim znajduje się wymiar ścianki surowca.
Klasyczne wzory kostki można układać w łuki, koła i inne fantazyjne wzory, co uatrakcyjnia wygląd nawierzchni. Bogactwo kolorystyczne połączone z różnymi grubościami kostki pozwalają dość swobodnie projektować różnego typu nawierzchnie przy jednoczesnym zachowaniu klasycznej (i prostej) formy. Wiele rodzajów kostki może mieć zastosowanie w ogrodzie, ale koniecznym warunkiem jest dokładne przemyślenie i dopasowanie rodzaju kostki do formy ogrodu (teren, rodzaj drzew, krzewów, ich kolorystyka). Przypadkowe zestawienia nie są wskazane – lepiej przemyśleć cały projekt zagospodarowania terenu wokół domu, a nawet skorzystać z usług architekta krajobrazu.