Jak zabezpieczyć elementy drewniane w ogrodzie?
Drewno to często wykorzystywany materiał w ogrodzie. Budujemy z niego ogrodzenia, pergole, altany, podesty i inne elementy tzw. małej architektury ogrodowej. Meble ogrodowe również najczęściej są drewniane i wymagają konserwacji. Drewno wystawione na działanie czynników atmosferycznych – słońca, deszczu, wilgoci – może szybko ulec zniszczeniu. Jak dbać o drewniane meble ogrodowe? Jak impregnować drewno, by cieszyć się jego pięknem przez długi czas? Jak zabezpieczyć drewniane elementy w ogrodzie przed pleśnią i szkodnikami?
Czym zabezpieczać drewno w ogrodzie?
Drewniane konstrukcje z czasem noszą ślady zniszczenia wskutek działania niekorzystnych warunków atmosferycznych. Otarcia, zarysowania, zszarzenie od słońca, korozja biologiczna (np. grzyby, pleśnie, sinice) sprawiają, że drewno w ogrodzie ulega zniszczeniu. Konieczna jest impregnacja drewna, by ochronić je przed mikroorganizmami i wodą. Niestety, często nie wiemy, jakiego środka użyć, by zabezpieczyć drewnianą altanę albo pergolę. Na rynku jest wiele produktów do ochrony drewna, które można stosować na zewnątrz, jak i do wnętrza. Są to m.in. farby akrylowe, emalie alkidowe, lakierobejce, lakiery czy oleje do drewna. Na co się zdecydować? Co wybrać?
- Impregnaty do drewna – chronią drewno przed nadmierną absorpcją wody, zapobiegają rozwojowi grzybów i pleśni, wykazują działanie owadobójcze. Można je stosować, by zabezpieczyć drewno, ale też w celu leczenia zainfekowanego drewna. Impregnatem malujemy wyłącznie surowe drewno, niczym wcześniej niemalowane albo drewno impregnowane ciśnieniowo. Na wyschnięty impregnat nanosimy preparat do dekoracji – lakierobejcę lub lakier.
-
Impregnaty koloryzujące – impregnaty ochronne z barwnikami, które pochłaniają promienie UV i spowalniają szarzenie drewna. Zazwyczaj dostępne w kolorach drewnopodobnych. Po pomalowaniu widać rysunek słojów drewna. Można je stosować na drewno surowe, drewno nasączone już impregnatem lub drewno po impregnacji ciśnieniowej.
- Oleje – wytwarzane na bazie oleju roślinnego. Chronią przed wchłanianiem wilgoci, przeciwdziałają pękaniu i rozsychaniu się drewna, chronią przed działaniem promieni UV, odświeżają malowane powierzchnie drewna. Drewno zabezpieczone wyłącznie olejem powinno być malowane każdej wiosny rokrocznie.
-
Lakierobejce – mają właściwości hydrofobowe, a także chronią przed promieniowaniem UV dzięki zawartym pigmentom. Tworzą mocną, transparentną powłokę z połyskiem, ale zwykle nie chronią przed chorobami i insektami. Lakierobejce stosuje się zazwyczaj jako powłokę dekoracyjną.
- Lakiery – wzmacniają naturalny rysunek słojów, chronią przed wilgocią i promieniowaniem słonecznym. Dostępne w różnych kolorach drewnopodobnych lub bezbarwne.
Po zastosowaniu impregnatów czasami decydujemy się pomalować ławkę ogrodową czy altankę farbą kryjącą. Warto się jednak zastanowić, czy warto to robić, ponieważ zakryjemy naturalne rysunki słojów drewna, a poza tym warstwa farby blokuje oddychanie drewna i odprowadzanie nadmiaru wilgoci. Kiedy mamy wątpliwości, jaki środek zastosować do konserwacji elementów drewnianych w ogrodzie, warto zapytać w sklepie eksperta o poradę.