Dom

Kalendarz księżycowy

Fazy księżyca a ogródZ istniejącej od wieków tradycji ogrodniczej wynika, że szczepienie drzewek owocowych wykonuje się wczesną wiosną, kiedy księżyc jest w nowiu. Uważa się, że okres, kiedy księżyca przybywa – od nowiu do pełni – działa stymulująco na krążenie soków roślinnych, co ma wpływ na wytworzenie silniejszych pąków. Mówi się również, że rośliny lepiej szczepić, kiedy księżyc jest dokładnie w nowiu lub pełni. Co jeszcze warto wiedzieć na temat księżyca kalendarzowego?

Księżyc  w ogrodzie

Przycinanie drzewek
Cięcie drzewek owocowych; źródło: werandacountry.pl.

Cięcie drzew owocowych w lutym i marcu może obudzić pąki, co naraża je na zniszczenie przez mróz. Uważa się, że można wyrównać tę stratę, jeżeli drzewka przycina się, gdy księżyca przybywa. W dawnych czasach ogrodnicy zalecali, aby sadzić większość warzyw, kiedy księżyca przybywa. Wyjątkiem są warzywa tworzące główki: sałata, kapusta, brukselka, które mogą potem szybko wydać nasiona. Sadzimy je więc, kiedy księżyca ubywa.

Obserwując księżyc, możemy czasami przepowiedzieć pogodę. Jeżeli wokół księżyca jest halo lub jego kontur jest zamazany, często wskazuje to na zbliżający się deszcz. Efekt halo jest związany z cirrostratusami lub altostratusami, które przynoszą wilgotną pogodę. Zimą, kiedy księżyc jest czysty i wyraźny, a na niebie nie ma odosobnionych chmur, możliwy jest mróz. Kiedy krawędź księżyca jest rozmyta, mróz zelżeje.

Przekonanie, że uprawy ogrodnicze powinny być powiązane z fazami księżyca, jest bardzo stare. Nie ma naukowych dowodów, że księżyc wpływa na wzrost roślin, chociaż wielu ogrodników wierzy w to od ponad 2000 lat. Sprawdźmy sami, czy to prawda, wykorzystując poniższe wskazówki.

FAZYCZYNNOŚĆROŚLINY
PełniaSiewBrukselka, kapusta, marchew, cebula, szpinak, pasternak, rzodkiewka
SadzenieZiemniaki, pomidory
ZbiórOwoce, zioła, warzywa
2 dni przed pełniąSiewFasola, zioła, groszek, słodka kukurydza

Niektórzy niemieccy botanicy twierdzą, że jeśli okopiemy grządki przy świetle księżyca, wyrośnie mniej chwastów niż gdy zrobimy to w ciągu dnia. Najbardziej efektywne jest podobno okopywanie w czasie pełni.