Jak działa system centralnego odkurzania?
Systemy centralnego odurzania cieszą się olbrzymią popularnością w USA, Kanadzie i w krajach skandynawskich. Traktowane są tam jak standardowe wyposażenie domu, nie mniej ważne niż kanalizacja.
Dlaczego warto zainwestować w centralny odkurzacz?
Rocznie w przeciętnym domku jednorodzinnym gromadzi się ok 15-20 kg kurzu rocznie. W zanieczyszczonym powietrzu znajdują się bakterie, wirusy oraz żyją roztocza, których odchody są silnym alergenem. System centralnego odkurzania zasysa powietrze z wewnątrz mieszkania i usuwa kurz poza jego obręb, skutecznie oczyszczając nie tylko dywan, ale także samo powietrze.
Jak działa centralny odkurzacz?
System zbudowany jest z instalacji rur PCV zakończonych specjalnymi gniazdami ssącymi oraz z elastycznego węża ssącego i akcesoriów, takich jak w tradycyjnym odkurzaczu (ssawki, szczotki, szczotki turbinowe itp.). Jednostka centralna urządzenia umieszczona jest w pomieszczeniu gospodarczym, piwnicy lub garażu, dlatego odkurzanie jest niemal bezgłośne. Gniazda ssące zamontowane są w poszczególnych pomieszczeniach niczym gniazdka elektryczne. Włączenie odkurzacza odbywa się poprzez włożenie końcówki węża ssącego do gniazda. Elastyczny wąż ssący ma standardową długość 9 metrów (możliwe są również węże 7 m lub 11 m), sprawia to, że z jednego gniazdka możemy odkurzyć powierzchnię ok. 100-150 metrów. Zassane w trakcie odkurzania powietrze, wraz z kurzem i śmieciami, wędruje rurami PCV do centralnej jednostki, a następnie, po przefiltrowaniu, powietrze wydmuchiwane jest na zewnątrz. Śmieci i kurz gromadzone są w 20-litrowym pojemniku. Zastosowanie separatora cyklonowego i samooczyszczającego się odwróconego filtra workowego pozwala na opróżnianie pojemnika około 2-3 razy do roku.
Ile to kosztuje?
Najpopularniejsze systemy centralnego odkurzania pochodzą z USA. Koszty takiego urządzeniea zależą od wielkości domu i od modelu odkurzacza. Szacunkowo można jednak przyjąć, że kompletny system centralnego odkurzania wraz z jego instalacją wyniesie nas około 3-5 tysięcy złotych, dla domu o powierzchni ok. 200 m2.