DOM Z PRZYSZŁOŚCIĄ ekologia i oszczędność w domu poradniki

Schładzamy dom z przenośnym klimatyzatorem

klimatyzacja w domu

Nie dziwi mnie zainteresowanie przenośnymi i domowymi klimatyzacjami. Te montowane w oknie, suficie czy w ścianie kosztują więcej i w momencie awarii wymagają profesjonalnego serwisu. Przenośne urządzenie, jak sama nazwa wskazuje, może być stawiane w dowolnym pomieszczeniu w zależności od tego, gdzie potrzebujemy zmniejszyć temperaturę oraz wilgotność. W małych mieszkaniach oraz domach, które posiadają poddasza taka opcja jest niemal idealna. Wydajność urządzeń przenośnych nie odstaje od profesjonalnej klimatyzacji. Należy jednak pamiętać, że zazwyczaj odnosi się ona do pomieszczeń nie przekraczających 20 metrów kwadratowych. Dlatego najlepiej używać ich w sypialni zamiast w dużym salonie.

Zwiększamy wydajność klimatyzacji

jak zwiększyć wydajność klimatyzacji

Klimatyzator to nie cudotwórca. Żeby uzyskać pełną wydajność urządzenia potrzebujemy wprowadzić kilka nawyków związanych z domowym obniżaniem temperatury w domu. Pierwszy nawyk to zamykanie okien w upalne dni na cały dzień. W czasie wakacji okna powinniśmy otwierać tylko po godzinie 18-19 i zamykać około 7 rano. Dzięki temu pomieszczenie się nieco wychłodzi, a zimniejsze powietrze nie ucieknie tak szybko przez okno. Żeby w pełni skorzystać z tej metody niezbędne są rolety przeciwsłoneczne lub specjalne żaluzje. Zestaw rolet będzie tańszą opcją i o wiele prostszą w montażu. Dzięki nim promienie słoneczne nie nagrzeją nam okien, które później podniosą temperaturę w domu. Rolety, podobnie jak okna, powinny chronić szyby przed promieniami słonecznymi przez cały dzień od rana do późnego popołudnia. Te dwie metody zwiększą wydajność klimatyzatora i pozwolą zmniejszyć temperaturę nawet o dodatkowe 2-3 stopnie nawet w dusznym poddaszu.

Sharp wyznacza drogę klimatyzacji przyszłości

klimatyzator przenośny

Czego powinniśmy oczekiwać i wymagać od przenośnej klimatyzacji? Najważniejsza jest wydajność, oszczędność i nowoczesność. Wydajność oznacza równe utrzymanie temperatury przez długi czasu nawet w większych pomieszczeniach. Oszczędność tyczy się energii elektrycznej. Klasa energetyczna klimatyzatorów powinna oscylować wokół A-A+ wtedy mamy do czynienia z urządzeniem dosyć tanim w użytkowaniu. Ostatnia rzecz czyli nowoczesność wiąże się z automatyką i zarządzaniem różnymi trybami pracy. Niech za przykład posłuży Sharp CV-P10PR, który może być ustawiony na różne tryby i godziny pracy. Przykładowo programujemy go tak by włączał się w południe i chłodził pokój w momencie gdy my jesteśmy w pracy. Ten model posiada także możliwość osuszania, wentylacji i jonizacji powietrza. Jest więc urządzeniem uniwersalnym jeśli chodzi o zastosowania domowe. Znacznie tańsze klimatyzacje wolno stojące takich funkcji nie posiadają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *