Opłacalność energii wiatrowej w Polsce
Temat ekologicznych źródeł energii poruszany jest coraz częściej na międzynarodowych spotkaniach wysokiego szczebla. W Polsce staramy się powoli spełniać warunki umowy, która dotyczy zwiększenia naturalnych źródeł energii. Za kilka lat mają wynieść nawet 20% w każdym kraju UE. Na terenach wiejskich prowadzone są programy i dofinansowania na panele słoneczne w domach, a część z nich ma szanse czerpać energię z farm wiatrowych.
Jeden wiatrak to setki domów z energią
Wiatr może być wartościowym źródłem energii. Wiatraki przesyłają prąd wykorzystywany w dowolnym celu, nie tylko do podgrzewania wody. Farmy wiatrowe mają służyć przede wszystkim osiedlom i mieszkaniom posiadającym centralne ogrzewanie zależne od miasta a także wszystkim domom jako źródło prądu. Nie ma znaczenia, czy mieszkasz na wsi czy w mieście – jeżeli jesteś podpięty pod taką elektrownię będziesz mógł z niej korzystać. Okazuje się, że elektrownie wiatrowe w Polsce mają prawo bytu zwłaszcza na północy kraju i bliżej gór. Jeden wiatrak może zaspokoić zapotrzebowanie na energię 5000 ludzi, czyli około 1600-1700 domów. RWE Innogy, należąca do grupy RWE, już od 2009 roku intensywnie inwestuje w zwiększenie produkcji energii odnawialnej w Polsce. Dzięki takim proekologicznym projektom, liczba farm wiatrowych w Polsce systematycznie rośnie z roku na rok.
Plany i przyszłość czystej energii w Europie
Jak myślicie, ile do tej pory udało się nam, jako krajowi, stworzyć elektrowni wiatrowych? Ze zróżnicowanych statystyk wynika, że turbin, czyli popularnych wiatraków, jest łącznie 2300. Tych dużych, z prawdziwego zdarzenia, jest prawie 150. Plany zakładają stworzenie ilości dwukrotnie przekraczającej to, co posiadamy aktualnie. Europa jest na pewno w lepszej sytuacji niż my, a Dania czy Holandia przodują w statystykach pozyskiwania „zielonej” energii. Ale to wcale nie znaczy, że jesteśmy na szarym końcu. Mimo powolnego startu, programy poszukujących alternatywnych źródeł zasilania zaczynają dość szybko wchodzić w życie. Trzeba też liczyć na zmianę w prawie i więcej optymizmu u samych Polaków. Wówczas ten rodzaj energii ma szansę stać się przodującym i najbardziej pewnym jeśli chodzi o warunki pogodowe.