Najczęstsze błędy domowników podczas upałów
Polska zaczyna przypominać tropikalne wyspy, które oprócz wysokich temperatur i słońca nawiedzane są przez gwałtowne zjawiska pogodowe. Przed burzą nie za bardzo możemy się obronić. Możemy za to ochronić nas sprzęt RTV odłączając go od kontaktu. Sposobów ochrony przed palącym słońcem i gorącym powietrzem jest wiele. Niestety coraz częściej widzę błędy jakie popełniają Polacy w czasie upalnych dni. Chcąc ochłodzić mieszkanie robią coś całkowicie odwrotnego.
Kto im to poradził?
Najgorszą rzeczą jaką możemy zrobić w czasie upału jest otwieranie okien. To błąd, który rozprzestrzenia się jak jesienny wirus grypy zarażając kolejne rodziny. Ludzie myślą, że jak otworzą okno „chłodne powietrze” lub wiatr, który jest na dworze ochłodzi ich mieszkania. Stanie się coś całkowicie odwrotnego. Ciepłe powietrze z dworu wejdzie do pomieszczeń podnosząc ich temperaturę o kilka stopni. Z łagodnych 23-4 stopni jakie można spokojnie utrzymać w mieszkaniu w czasie upału może wzrosnąć do 29-30! Okna otwieramy tylko po godzinie 19-20 wieczorem i najpóźniej o 8:00 zamykamy. Radziłbym zamykać je już około 7 jeżeli w okna zaczyna świecić słońce. Robimy to by wywietrzyć pomieszczenie oraz wprowadzić chłodne powietrze do środka. Następnie zamykamy je na cały dzień utrzymując chłodne powietrze wewnątrz.
Okna jak kaloryfery
Niezwykle ważne jest by zabezpieczyć przed ciepłem okna, które narażone są na promienie słoneczne w najintensywniejszym momencie dnia. Najlepsze będą rolety zewnętrzne z odbijającą srebrną powłoką. Dlaczego zewnętrzne a nie wewnętrzne? Miałem doświadczenie z różnymi systemami redukcji ciepła i wiem jedno, szyba zawsze będzie gorąca od promieni słonecznych i prędzej czy później odda je do pomieszczenia. Dlatego należy zapobiegać nagrzewaniu szyby już od zewnątrz. Wewnętrzna roleta daje tylko częściową ochronę. Za to świetnie utrzymuje chłodne powietrze w środku mieszkania.
Ogranicz elektronikę
Elektronika ma to do siebie, że generuje ciepło. Czasem jest to niewielka ilość ciepła, ale kumulując kilka sprzętów ostatecznie podnosi się temperatura otoczenia. Komputery PC, które działają na 80% obrotów potrafią podnieść temperaturę pomieszczenia nawet o 2 stopnie. Telewizor na szczęście ze względu na swoją energooszczędność i diody LED nie emituje tyle ciepła co kineskopy. Dużo ciepła może generować praktycznie każdy sprzęt kuchenny od piekarnika, kuchenki mikrofalowej, gofrownicy i tostera. Używajmy ich rozsądnie i zawsze włączajmy okap przy gotowaniu zamiast otwierać okna. Wtedy faktycznie zredukujemy temperaturę także w kuchni.