Zabezpiecz sprzęt przed przepięciem prądu lub jego brakiem
Wielogodzinny brak prądu lub uszkodzenie drogich urządzeń elektronicznych z powodu przepięcia prądu to koszmary naszych czasów, do których mało kto się zabezpieczył. W takich sytuacjach dzwonimy do elektrowni, oddajemy sprzęt do serwisu i czekamy na efekt naszych działań. Niestety nie zawsze nasze działania rozwiązują problem. Właśnie dlatego należy zastosować prewencję, która uchroni urządzenia elektroniczne i nasz budżet przed niespodziewanym obciążeniem.
Ile potrafi zwykła listwa antyprzepięciowa?
Według producentów listw antyprzepięciowych ich sprzęt ochroni wasze urządzenia elektroniczne przed każdym skokiem napięcia, które może uszkodzić wrażliwe podzespoły. Świadomy konsument nie wierzy we wszystko, co mu się powie. Niskiej jakości listy posiadające bezpieczniki topikowe bywają zawodne nawet przy skoku napięcia rzędu 100%. Warto zdać sobie sprawę, że uderzenie pioruna potrafi przekazać naszym urządzeniom energię nawet 1000 razy większą, niż zwykle pobieramy z gniazdek. Jedynym sensownym zabezpieczeniem w listwie jest warystor. Instaluje się go również w odgromnikach, telefonach, modemach oraz liniach wysokiego napięcia. Dobra listwa z warystorem i filtrami zabezpieczającymi RFI/EMI, o których zaraz napiszę to jedyna opcja dla nowoczesnego domu, w którym urządzenia elektroniczne są prawie wszędzie. Filtr RFI/EMI służy do tłumienia zakłóceń powodowanych przez fale radiowe i elektromagnetyczne. Ważne parametry, które powinny was zainteresować to również absorpcja energii (szukajcie wartości od 400 J w górę) oraz maksymalny prąd impulsu. Parametry takie jak maksymalne obciążenie listy są kluczowe dla jej zastosowania przy komputerach stacjonarnych lub serwerach. Im więcej prądu ciągnie urządzenie tym obciążenie, powinno być wyższe.
Zasilacz UPS niezbędny dla spokojnej pracy
Jeżeli komputer jest dla ciebie najważniejszym sprzętem w domu to zasilacz UPS, powinien być na szczycie listy zakupów urządzeń do jego zabezpieczenia. Nieplanowane wyłączanie prądu lub skoki napięcia mogą zniszczyć naszą pracę i uszkodzić płytę główną komputera wraz z dyskiem. Zasilacz UPS z górnej półki nie tylko ochroni nasze urządzenie przed przepięciem, ale również zabezpieczy przed wyłączeniem z powodu braku prądu. Biurowy PC bardzo rzadko pobiera więcej niż 150W prądu. Tym samym UPS o mocy 300-350W będzie w zupełności wystarczający. Komputer do gier wraz z monitorem to średnio 250W pobieranej energii. Wybierając dla siebie pierwszy zasilacz, należy kierować się jakością generowanego prądu i możliwością wymiany akumulatora, który wieczny nie jest. Na drugim miejscu stawiałbym czas pracy, który nie jest tak istotny. Ważne by zestaw pod pełnym obciążeniem był w stanie działać przez 3-7 minut. To wystarczająco długi czas by zapisać pracę lub stan gry i wyłączyć bezpiecznie komputer.
Pamiętajcie o jednej kwestii. Podczas burzy żaden zasilacz, listwa ani nawet najlepszy warystor nie zabezpieczy sprzętu po uderzeniu pioruna w linie wysokiego napięcia. Podczas wyładowań atmosferycznych ochronić was może tylko wyłączenie sprzętu i kabli zasilających z gniazdek na bezpieczną odległość minimum 30 centymetrów od kontaktu.