Bądź czujny, zainwestuj w czujniki!
Każdej zimy słyszy się o wypadkach spowodowanych nieszczelnym piecykiem gazowym i wentylacji. Mówi się, że nie ma dymu bez ognia jednak dym jesteśmy w stanie dostrzec i wyczuć. Gaz oraz zabójczy dwutlenek węgla nie jest już tak łatwo rozpoznawalny. Zamontowanie w domu przeróżnych czujników mających na celu wykrywanie niebezpieczeństw to bardzo dobry pomysł. Skoro mogą je mieć budynki publiczne, firmy, urzędy czy galerie handlowe dlaczego nie wprowadzić ich do użytku indywidualnego? Opcja zakupu przeróżnych wykrywaczy dymu oraz szkodliwych gazów jest bardzo szeroka i dostępna także dla klientów indywidualnych. Ich montaż nie należy do najtrudniejszych a cena zależna jest głównie od rozmiarów oraz ilości urządzeń.
Czujniki CO2 dla budynków mieszkalnych
Te bardzo niepozorne urządzenia mogą uratować niejedno życie. Mieszczą się w małych plastikowych pudełkach, na których widnieją diody informujące o czystości powietrza oraz wykryciu stężenia szkodliwego dwutlenku węgla. Koszty zakupu czujnika są bardzo niskie ponieważ nie przekraczają stu złotych. Takie urządzenie bez problemu wykryje niebezpieczeństwo nawet w większej łazience. To właśnie łazienka jest w przypadku wykrywania CO2 najważniejszym pomieszczeniem razem z kuchnią. Nawet w domach jednorodzinnych, w których używa się pieców węglowych lub drzewnych warto zaopatrzyć się w taki czujnik umieszczając go w okolicy wentylacji kominowej.
Wykrywanie dymu i gazów kopalnianych
Czujniki odpowiedzialne za wykrycie dymu oraz gazów takich jak propan butan i metan są równie powszechne. Cenowo bardzo podobne do urządzeń wykrywających CO2. Jednak w przypadku tych czujników stawiałbym na wyższa cenę. Przy zwykłym urządzeniu mającym za zadanie ostrzegać przed dymem koszt będzie dosyć niski. Inaczej wygląda sytuacja uniwersalnych czujników dymowych i gazowych. Lepiej wydać te 200 złotych i mieć pewność dobrego działania. Każdy taki czujnik można łatwo przetestować kupując próbki testowe. Niektórzy producenci dołączają je w zestawie. W sieci można dostać specjalne małe ampułki napełnione gazami bardzo powszechnymi w użyciu. Dym można przetestować paląc pierwszy lepszy kawałek papieru.
Zabezpieczenie przed temperaturą i wodą
Ostatnie dwa czujniki, które chcę przestawić to mniej powszechne urządzenia. Pierwszy z nich to czujnik zalania mający za zadanie wykrywać pojawienie się wody w pomieszczeniu. Używany jest na terenach zagrożonych powodzią a także w domach jednorodzinnych, w których piwnica narażona jest na podnoszenie się wód gruntowych podczas obfitych opadów. Czujnik numer 2 odpowiada za temperaturę. Może być używany w kotłowni jako dodatkowa ochrona pieca lub jako tradycyjny miernik pokazujący temperaturę w mieszkaniu.