Montaż listew przypodłogowych
Montaż listew przypodłogowych to jeden z ostatnich etapów remontów. Podłogi są już ułożone, ściany pomalowane albo wytapetowane, więc można mocować listwy. W zależności od rodzaju wybranych listew istnieje kilka metod ich instalowania. Jakie listwy wybrać i o czym pamiętać, wykańczając pomieszczenia?
Listwa przypodłogowa to nieodłączny element, za pomocą którego łączy się podłogę ze ścianami. Listwy pozwalają zakryć dylatacje, szczeliny, nieestetyczne niedociągnięcia itp. Ponadto umożliwiają ukrycie kabli i różnych przewodów w sposób nieinwazyjny. Mimo iż często nie doceniamy ich roli i znaczenia, listwy pełnią też funkcję dekoracyjną, to znaczy podkreślają charakter pomieszczenia. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszą się listwy wykończone białą okleiną, które można przemalowywać wiele razy na róże kolory. Najczęściej jednak stosuje się listwy z płyty MDF albo klejonki sosnowej, które pokrywa się folią dekoracyjną albo naturalnym fornirem.
Najszybszy i najprostszy sposób zamontowania listew to sposób przy użyciu silikonu lub kleju montażowego. To rozwiązanie jest tanie i łatwe, ale ma swoje wady. Jeśli w przyszłości będziemy robić kolejny remont, listwy będziemy musieli oderwać, co stwarza ryzyko ich uszkodzenia. W rezultacie całą pracę montażu nowych listew trzeba będzie wykonać od początku. Ułatwieniem jest wybór gotowego systemu montażu listew. Dzięki niemu nie tylko sprawnie zamontujemy listwy po raz pierwszy, ale także łatwo zdemontujemy je na wypadek kolejnego remontu.
Jakie kroki kolejno wykonywać, montując listwy? Najpierw przykładamy listwy i dopasowujemy je do ścian i podłogi, by móc je równo przyciąć. Na końcach należy zostawić kilka wolnych milimetrów na narożniki. Następnie montujemy klamry do ściany w odstępach około 40-50 cm. Jeśli ściany są bardzo nierówne, klamry powinno się rozmieścić gęściej, by listwy nie odstawały od płaszczyzny ścian. Listwy montujemy, używając wkrętów i kołków rozporowych. Następnie wzdłuż ściany rozprowadzamy kable, by schować je w listwach. Interesującym rozwiązaniem jest stosowanie kwadratowych słupków na narożnikach. Nie trzeba wówczas przycinać listew pod kątem, co jest nierzadko bardzo trudne. W narożniku umieszcza się po prostu kwadratowy słupek, do którego z prawej i lewej strony dochodzą listwy. Jest to bardzo efektowne i praktyczne wykończenie podłogi.