BUDOWA I REMONT Poradniki remontowo-budowlane rynek budowlany - aktualności

Dachy zielone

Nowe systemy pokryć dachowych umożliwiają zamienienie dachu w prawdziwy podniebny ogród. Decydując się na instalację zielonego dachu oddajemy naturze przestrzeń zabraną jej pod zabudowę bloków albo domów mieszkalnych.

Dach zielony
Źródło Pinterest

Miejski krajobraz nie musi być nudny, nie musi też być szary i przypominać betonowej dżungli. Dzięki zastosowaniu intensywnych albo ekstensywnych systemów zazielenienia możemy stworzyć ponad naszymi głowami zieloną przystań dla drobnych organizmów i roślin. Dach zielony znacznie podnosi wartość użytkową budynku, ponieważ zapewnia szereg korzyści ekologicznych, takich, jak np. obniżenie temperatury otoczenia i wytwarzanie tlenu, regulację wilgotności powietrza, redukcję kurzu czy retencję wód opadowych. Zazielenienie dachu zwiększa również trwałość jego uszczelnienia.

Zazielenienie intensywne

Jeżeli powierzchnia naszego dachu jest płaska i duża, możemy pokusić się o zaaranżowanie go na miejsce do wypoczynku. Systemy zazielenia intensywnego pozwalają projektantom stworzyć ogrody dachowe lub powierzchnie przystosowane do rekreacji. Najciekawszym przykładem dachu zielonego w Warszawie są ogrody Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.

Ogród na dachu BUW
Źródło Pinterest

Zazielenienie intensywne polega na położeniu na dachu wielowarstwowego systemu składającego się m.in. ze specjalnego zabezpieczenia dachu, warstwy odsączającej i gromadzącej wodę, warstwy wegetacyjnej oraz warstwy zazielenienia. Chociaż to warstwa zazielenienia jest tą najbardziej widoczną, w rzeczywistości inne warstwy decydują o jakości naszego dachu. Należy pamiętać, że rodzaj zazielenienia musi być dokładnie dobrany do grubości warstwy wegetacyjnej, dlatego wybierając roślinność musimy skonsultować nasz wybór ze specjalistami. Żeby optymalnie dopasować roślinność do grubości i rodzaju podłoża, firmy specjalizujące się w produkcji systemów dachów zielonych dokładnie planują każdy ich element, począwszy od rodzaju podkładu i grubości warstwy wegetacyjnej, aż po konkretne gatunki rosnących na nim rośliny.

Zazielenienie ekstensywne

Każdy kolejny centymetr warstwy wegetacyjnej przeznaczonej dla roślin oznacza znaczne zwiększenie obciążenia konstrukcji dachu. Dlatego producenci systemów zielonych dachów oferują również zazielenienie ekstensywne, które w znacznie mniejszym stopniu obciąża dach. Dzięki temu, można je zastosować w większości konstrukcji, wliczając w to również strome, spadziste dachy. Przy zazielenieniu ekstensywnym roślinność wymaga niewielkiego nakładu pracy – w niektórych przypadkach wystarczy ją pielęgnować jedynie dwa razy do roku, co najlepiej robić wczesną  wiosną oraz jesienią.

Zazielenienie ekstensywne
Źródło Pinterest

Zielony dach to rozwiązanie ekologiczne i estetyczne, które pozwoli zrealizować marzenia o własnych ogrodach Semiramidy. Na przeszkodzie do realizacji tego marzenia może nam stanąć jedynie cena całego przedsięwzięcia: koszt instalacji kompletnego systemu dachu zielonego jest wyższy od standardowego pokrycia dachu około 250 % w przypadku zazielenienia intensywnego i 200 % przy zazielenieniu intensywnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *