Kominek do salonu – jak zabrać się za instalację?
Jeżeli chcemy zabrać się za instalację kominka w domu, najpierw powinniśmy się zastanowić, jaki rodzaj ogrzewania kominkowego wybrać. Czy postawić na kominek z obudową akumulującą ciepło, czy lepiej kupić kominek z płaszczem wodnym czy może system DGP? Oczywiście najmniej skomplikowane jest ogrzewanie samym kominkiem, bez instalacji rozprowadzającej ciepło. Ogrzewane jest wtedy niemal wyłącznie samo pomieszczenie, w którym znajduje się kominek. Dzięki wentylacji działającej w domu ciepłe powietrze z tego pomieszczenia przemieszcza się również do pozostałych pokojów, ale w niewielkim stopniu.
Kominek należy wybudować w taki sposób, żeby akumulował ciepło. Dobrze jest zatem obudować wkład kominkowy płytami szamotowymi, a z zewnątrz wykończyć specjalnymi kaflami kominkowymi. Ciepło gromadzące się w tych materiałach powoli przekazywane jest do otoczenia, nawet jeszcze po kilku godzinach od spalenia paliwa. Nie trzeba wtedy ograniczać dopływu powietrza do komory spalania, żeby wydłużyć czas spalania. Niedrogi system ogrzewania kominkowego dla całego domu to DGP – dystrybucja gorącego powietrza. Na czym polega DGP? Powietrze z pomieszczenia dociera do kominka przez otwór u dołu obudowy wkładu, ogrzewa się od gorącego korpusu i unosi do zamontowanego nad kominkiem okapu. Tam znajdują się wloty do przewodów poprowadzonych do wszystkich pomieszczeń, które mają być ogrzewane. Ciepłe powietrze trafia do pokojów przewodami i wpływa przez kratki lub anemostaty w suficie, ścianach bądź w podłodze. Na system DGP składają się różne akcesoria kominkowe: trójniki, skrzynki rozdzielcze, wentylatory, filtry, dystrybutory powietrza, przepustnice, kolanka, anemostaty. Systemu DGP lepiej nie instalować samemu, lecz zlecić jego wykonanie wyspecjalizowanej firmie.
Aby system DGP działał właściwie, trzeba zapewnić swobodną cyrkulację powietrza przez wszystkie ogrzewane pomieszczenia. Przepływ powietrza w krótkich przewodach systemu DGP może się odbywać pod wpływem siły grawitacyjnej (ciepłe powietrze jest lżejsze od chłodniejszego). Do transportowania powietrza na odległości większe niż 3 m potrzebne są już różne elementy kominkowe, w tym wentylator (aparat nawiewny, turbina), który umożliwi powietrzu pokonanie oporów przepływu przez długie, poziome przewody.
Jeżeli mamy w domu instalację centralnego ogrzewania wodnego, opłaca się zainstalować kominek z płaszczem wodnym (wkład kominkowy z wymiennikiem ciepła podgrzewającym wodę). Kominek z płaszczem wodnym działa jak kocioł grzewczy – podgrzewa wodę krążącą w instalacji centralnego ogrzewania. Ciepło do pomieszczeń emitują grzejniki. Kominek może być jedynym źródłem ciepła w takiej instalacji albo pracować równolegle z kotłem grzewczym lub pompą ciepła. System grzewczy można też uzupełnić o kolektory słoneczne. To, jaki typ ogrzewania kominkowego wybierzemy, warunkuje jego montaż, wybór akcesoriów kominkowych i efektywność. Musimy o tym pamiętać, dokonując wyboru na wstępie.