Urządzamy ogród z umiarem
Dobrze zaprojektowane nawierzchnie są harmonijnie połączone z pozostałymi elementami ogrodowymi i wtapiają się w roślinne otoczenie. Placyki, dojścia do budynków i ścieżki ogrodowe stanowią elementy zawsze potrzebne w ogrodzie. Forma i materiały, z jakich są wykonane, powinny być dopasowane do charakteru działki.
W zgodzie ze stylem
W zależności od stylu ogrodowego można wprowadzić różne materiały i różną ich ilość. Na przykład w nowoczesnym ogrodzie dobrze będzie wyglądał kamień, beton, proste, surowe formy i materiały. Może też być stosunkowo dużo elementów architektonicznych i nawierzchni. Roślinność bowiem stanowi uzupełnienie architektury. Inaczej będzie w ogrodach naturalistycznych czy leśnych. Tu trzeba ograniczyć ilość elementów nieożywionych. Ważne jest też, aby zastosować materiały naturalne, komponujące się z otoczeniem, takie jak drewno, kamień naturalny, żwir. Na miejscach parkingowych można zastosować kratki trawnikowe z tworzyw sztucznych (np. polietylenu), które wzmocnią trawnik, a teren będzie wyglądał naturalnie. Nie poleca się stosowania betonowych płyt trawnikowych, ponieważ wyglądają nieestetycznie, łatwo pękają, a trawa słabo w nich rośnie.
Podobnie w stylu rustykalnym można sobie pozwolić na luźniejsze kompozycje i naturalne formy, taką działkę można wyposażyć np. w nawierzchnie żwirowe lub drewniane. W większych ogrodach znajdzie się miejsce na część przeznaczoną do czynnego wypoczynku czy sportu, miejsce spotkań z przyjaciółmi czy plac zabaw dla dzieci. Do gier na świeżym powietrzu wystarczy dobrze utrzymana murawa. Na placu zabaw można zastosować piach odpowiedniej frakcji lub nawierzchnię sztuczną.
Na małej działce
Czasem zdarza się, że przebywając na działce, czujemy się przytłoczeni zbyt dużą ilością ciężkich w odbiorze nawierzchni. Najczęściej taką sytuację można zaobserwować w przypadku nawierzchni z kostki betonowej. Ogromna popularność tego materiału jest oczywiście zrozumiała ze wzglądów ekonomicznych oraz łatwości wykonania i utrzymania takiej nawierzchni. Łatwo jest jednak przesadzić z jej ilością. Niezbędnym miejscem występowania kostki betonowej będą np. podjazdy do garaży czy dojście do drzwi wejściowych budynku w dużym ogrodzie, ale już ścieżki na małej działce lepiej wykonać z innego materiału.
Szerokość takich dojść (np. do altany) nie musi być bardzo duża, ponieważ zwykle nie ma na nich wielkiego ruchu. Ścieżki na działce najlepiej jest wykonać z płyt kamiennych luźno układanych w trawniku lub żwirze. Wyglądają one wtedy lekko i naturalnie. Kamień bardzo dobrze wygląda w połączeniu z roślinnością. Nawet duże nawierzchnie nie są przytłaczające, jeśli między kamieniami pozostawimy miejsca na wrastającą swobodnie trawę, mech lub posadzimy w szczelinach karmnik ościsty. Granice między częściami działki o innym przeznaczeniu powinny być czytelne, ale jednocześnie niezbyt ostro wyznaczone. Często te granice są źle wyodrębnione lub po prostu niepotrzebne. Są to np. murki oporowe, które nie mają uzasadnienia w kształtowaniu terenu lub są oderwane od całej kompozycji, mogą to być także rzucające się w oczy betonowe krawężniki, wprowadzone bez sąsiedztwa roślinności.
Chociaż można stosować najróżniejsze materiały do tworzenia nawierzchni w różnych częściach działki, należy jednak pamiętać, aby nie wprowadzać ich zbyt dużo. Bezpiecznie jest łączyć do trzech ich rodzajów. Jednak jeden z nich musi pełnić funkcję dominującą. Ten wybrany materiał stosujemy jako element scalający, powtarzający się w różnych zakątkach działki.