Czy działka nada się na basen, sadzawkę lub oczko wodne?
Powszechnie wiadomo, że woda ma zbawienny wpływa na ludzi i zwierzęta: poprawia mikroklimat w ogrodzie, uspokaja, wycisza, w upalne dni ochładza, ujemnie jonizuje powietrze. Na działce można założyć basen, oczko wodne albo sadzawkę. Założenie konkretnego zbiornika wodnego zależy od powierzchni działki, jaką dysponujemy, i od finansów. Jeżeli działka jest obszerna, można zastanowić się nad założeniem basenu. Jest to jednak najdroższa opcja zbiornika wodnego w ogrodzie. Gdy powierzchnia działki jest niezbyt duża, a środki finansowe nie pozwalają nam na drogie rozwiązania, lepiej zdecydować się na sadzawkę lub oczko wodne.
Basenu, oczka wodnego czy sadzawki nie należy umieszczać w dalekim kącie ogrodu. Najlepiej jeśli znajdują się one w pobliżu miejsca wypoczynku, np. przydomowego tarasu czy altany. Basen, oczko wodne czy sadzawkę należy odsunąć od drzew i krzewów liściastych, których liście utrudniają późniejszą eksploatację zbiornika wodnego. Budowę mogą też utrudniać korzenie drzew i krzewów. Problemy z budową i funkcjonowaniem basenu czy innego zbiornika z wodą może stwarzać podłoże. Obszar z wysokimi wodami gruntowymi może wręcz uniemożliwiać budowę wybranego zbiornika wodnego.
Należy też pamiętać, że elementów wodnych nie zakłada się nad przebiegającymi w ziemi instalacjami: wodociągową, gazową, elektryczną, kanalizacyjną lub telefoniczną. Do obsługi basenu czy oczka wodnego potrzebne będą jednak elektryczność i woda, więc warto umieścić formy do oczek wodnych czy basenu w miejscu, gdzie łatwo doprowadzić tego typu media.
Ważnym parametrem lokalizacji formy basenu czy oczka wodnego jest nasłonecznienie. Słońce powinno oświetlać zbiornik średnio 4-8 godzin dziennie. Niecka oczka wodnego i sadzawki powinna być dostatecznie głęboka i częściowo zacieniona (w 30% powierzchni). Liczy się właściwa proporcja słońca i cienia, żeby przynajmniej część lustra wody się nie nagrzewała, dając chłód rybom i płazom. W zimnej wodzie trudniej też rozwijają się glony.
Gdy podejmujemy decyzję o rozmiarach kompleksu wodnego, trzeba wziąć pod uwagę wielkość ogrodu, koszt i ilość czasu potrzebnego do pielęgnacji. Aranżacje wodne wymagają dużego nakładu pracy i zastosowania specjalistycznego sprzętu. Fachowcy zalecają, by minimalna powierzchnia oczka wodnego wynosiła 10-15 m², a jego głębokość co najmniej 1 m. W takim zbiorniku długo utrzymuje się równowaga biologiczna, a mróz nie powoduje uszkodzeń roślin i śnięcia ryb. Forma do oczka wodnego może być nieco płytsza, jeśli nie hodujemy ryb lub nie uprawiamy roślin strefy głębokiej, np. nenufarów. Kształt zbiornika wodnego należy zawsze dopasowywać do stylu ogrodu i domu. Do nowoczesnej architektury pasują oczka wodne o geometrycznych kształtach. Najbardziej popularne są formy do oczek wodnych w kształcie „nerki”.