Pompy do studni
Do zasilania instalacji wodociągowej stosuje się trzy rodzaje pomp – samozasysające, głębinowe i zatapialne (zanurzeniowe). Wybór odpowiedniej zależy przede wszystkim od typu studni, z której będzie czerpana woda, oraz od utrzymującego się w niej poziomu lustra wody. Co warto wiedzieć o pompach? Czym odróżniają się poszczególne rodzaje pomp?
Jaka pompa?
a) Pompy samozasysające można stosować jedynie wtedy, gdy lustro wody w studni podczas pompowania nie opada niżej niż 7-8 metrów od poziomu ustawienia pompy. Z większej głębokości pompa taka nie jest w stanie zasysać wody. Pompy samozasysające przeznaczone są do studni kopanych oraz wąskorurowych lub do studni wierconych z rurą osłonową, o dostatecznie dużej wydajności napływu, aby podczas pracy nie następowało obniżenie poziomu poniżej dopuszczalnej granicy.
b) Pompy głębinowe nie mają ograniczeń co do głębokości czerpania wody. Silnik wraz z pompą opuszcza się poniżej jej lustra w studni. Pompy te instaluje się głównie w studniach wierconych z rurą osłonową, w której wewnętrzna średnica pozwala na wprowadzenie agregatu pompowego (wynosi co najmniej 75 mm, czyli 3 cale).
c) Pompy zanurzeniowe (tutaj) pracują w podobny sposób jak głębinowe, jednak ze względu na konstrukcję i niewielką wysokość tłoczenia przeznaczone są głównie do czerpania wody z płytkich studni kopanych.
Studnie kopane zwane też są cembrowymi i obudowane kręgami betonowymi. Służą do pobierania płytkich wód gruntowych. Ich głębokość nie przekracza 5-10 metrów. Obecnie studni kopanych się nie wykonuje, bo woda z nich jest często zanieczyszczona. Jeśli już taka studnia jest na posesji, wodę z niej można pobierać jedną z następujących pomp: samozasysającą – po wprowadzeniu do studni przewodu zakończonego koszem ssawnym; kosz wyposażony jest w filtr i zawór stopowy uniemożliwiający cofanie się wody oraz w pompą głębinową albo zanurzeniową, o dostatecznie dużej wysokości tłoczenia.