Goździki doniczkowe
Obok kwiatów ciętych od kilkunastu lat lansowane są goździki doniczkowe – grupa mieszańców powstała ze skrzyżowania goździków chińskich z miniaturowymi. Goździki doniczkowe należą do form karłowych, których wysokość nie przekracza 20 cm. Kwiaty ich są drobne i pachnące, bardzo długo kwitną. Mają dość krótki, czteromiesięczny, cykl produkcyjny.
Goździki na domowym parapecie
Goździki doniczkowe będą w mieszkaniu wyglądać dekoracyjnie nawet przez trzy miesiące. Wraz ze wzrostem temperatury w pokoju (ponad 20ºC) skraca się ich okres kwitnienia. Rośliny należy podlewać obficie, ale niezbyt często (dopiero wtedy, gdy ziemia w doniczce jest sucha). Goździków doniczkowych nie nawozimy, powinny być posadzone w podłożu zawierającym wolno rozkładające się nawozy. Rozmnaża się je wegetatywnie przez sadzonki wierzchołkowe, jednak posadzone do nowych doniczek w warunkach domowych nie powtarzają kwitnienia. Goździków tych nie można wysadzać do ogrodu, gdyż w naszym klimacie przemarzną w zimie.
Gatunki goździków uprawiane w doniczkach
Czasem w kwiaciarniach można kupić uprawiany w doniczkach goździk ogrodowy (Dianthus caryophyllus). Rozmnaża się go przez wysiew nasion w marcu-kwietniu. Jeśli temperatura uprawy nie przekracza 15ºC, zakwita na Dzień Matki. Przekwitające rośliny można wysadzić do gruntu.
Drugim gatunkiem uprawianym niekiedy w doniczkach jest goździk brodaty (Dianthus barbatus) również rozmnażany generatywnie. Nasiona wysiewa się w czerwcu bezpośrednio do doniczek o średnicy 10 cm.
Po kwitnieniu w mieszkaniu można go wysadzić do ogrodu, ale trzeba pamiętać, że łatwo przemarza – temperatura poniżej 3ºC bywa dla niego zgubna. Dlatego wymaga wyjątkowo starannego okrycia na zimę.
Posadzony do doniczek goździk chiński (Diantus chinensis), popularnie uprawiany w ogródkach i na rabatach bylinowych, też będzie się czuł dobrze w mieszkaniu.