Soczyste truskawki
Truskawka to jeden z najpopularniejszych owoców w Europie. Doskonale sprawdza się jako składnik przetworów, deserów czy dań. Aż trudno uwierzyć, że powstała zupełnie przypadkiem w XVIII wieku ze skrzyżowania poziomki wirginijskiej (Fragaria virginiana) z południowoamerykańską poziomką chilijską (Fragaria chiloensis). Owoc ten od razu zdobył popularność i cieszy się nią do dziś.
Kilka słów o truskawkach
Obecnie truskawki są powszechnie uprawiane w strefie klimatu umiarkowanego. Co ciekawe, Polska jest jednym z największych producentów tych owoców na świecie. Istnieje ponad 2 tysiące odmian truskawek dostosowanych do warunków glebowych i klimatycznych. Najlepszy wzrost i owocowanie tych roślin uzyskuje się na glebach żyznych, zasobnych w próchnicę i dostatecznie przewiewnych. Powinny być uprawiane w ziemi lekko kwaśnej o optymalnym pH 5-6. Owoce te lubią słońce, więc nie wolno sadzić ich na zacienionych stanowiskach. Pamiętajmy też, by unikać sadzenia truskawek na podłożu po uprawie pomidorów, ziemniaków, malin, kapusty i kalafiorów. Są to rośliny żywicielskie groźnych grzybów, atakujących korzenie truskawek. W pielęgnacji tych owoców najważniejsze jest systematyczne usuwanie chwastów, które zabierają im składniki pokarmowe i obniżają plony. Truskawki koniecznie podlewajmy w okresach suszy. Róbmy to jednak ostrożnie, ponieważ nie tolerują one nadmiaru wody.
Sposoby, dzięki którym truskawki nie będą się psuć
Ziemię wokół truskawek warto wyłożyć czarną folią. Dzięki temu owoce nie będą się brudzić i psuć. Folia stanowi również doskonałą ochronę przed chwastami, chorobami i szkodnikami. Stosując ją, nie będziemy musieli używać herbicydów i środków chemicznych.
Uprawa w wiszących doniczkach to doskonały sposób, by owoce nie miały kontaktu z podłożem. Będą więc zawsze czyste i nie zgniją. Pamiętajmy tylko, że uprawa doniczkowa wymaga dodatkowego nawożenia.
Ściółkowanie truskawek słomą zapobiega ich psuciu oraz zabrudzeniu. Ponadto słoma, podobnie jak czarna folia, chroni glebę przed nadmiernym parowaniem i utratą wody. Dzięki temu uprawa warzyw na glebie ściółkowanej daje nie tylko wcześniejsze, ale i większe plony. Do ściółkowania nadaje się również agrowłóknina.