rośliny ogrodowe

Automatyczne nawadnianie trawnika

Bujna, zielona i pięknie przystrzyżona trawa to wizytówka każdej zadbanej posesji, której trawnik wymaga regularnego podlewania. W dzisiejszym artykule opowiadamy, jak usprawnić ten proces, wykorzystując automatyczne nawadnianie trawnika i zraszacze ogrodowe.

Spis treści

Jak podlewać trawnik?

Właściciele przydomowych ogrodów często zastanawiają się, jak prawidłowo podlewać trawnik. Właściwie przeprowadzony proces podlewania zakłada nawadnianie murawy raz na 2-3 dni z dużą intensywnością – do 12 l/m2 pola. Należy przy tym zadbać o umiarkowane ciśnienie wody tak, by nie zniszczyć struktury rosnącej trawy oraz nie uszkodzić powierzchni gleby. Właśnie dlatego warto wykorzystać systemy nawadniania, które rozpylają wodę i eliminują ryzyko. Warto pamiętać, iż wilgoć powinna wniknąć w głąb ziemi na głębokość 15 cm. Systematyczne podlewanie ułatwia instalacja do automatycznego nawadniania trawnika.

Jak często podlewać trawnik?

Ręczne podlewanie trawnika można wykonywać raz na kilka dni, stosując do tego dużą ilość wody tryskającej strumieniem o niskim ciśnieniu. Warto pamiętać, iż młoda trawa może wymagać częstszego nawadniania – nawet dwa razy dziennie. Programowalne systemy nawadniania trawnika rozwiązują ten problem. Umożliwiają automatyczne zraszanie o wcześniej zaprogramowanej porze bez udziału człowieka. Stanowią efektywniejszą metodę podlewania niż wąż ogrodowy czy rura podłączona do kranu w łazience i wyprowadzona na zewnątrz.

Podlewanie ogrodu – ręczne czy mechaniczne?

Mimo rozwoju nowych technologii wciąż wśród właścicieli posesji i domów jednorodzinnych króluje ręczne podlewanie ogrodu. Mechaniczne metody nawadniania stanowią jednak wydajną alternatywę zarówno z punktu widzenia oszczędności czasowych, jak i finansowych. Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę najczęściej stosowanych metod.

Nawadnianie ogrodu wodą deszczową

Konwencjonalne nawadnianie ogrodu wodą deszczową to jedna z najpopularniejszych technik podlewania trawników. Zaletą deszczówki jest fakt, iż stanowi ona darmowe źródło wody. Ponadto jest ona lepiej przyswajalna przez trawę i inne rośliny, niż tzw. kranówka. Pozwala również na zachowanie cennych zasobów wodnych na okres suszy. W połączeniu ze zautomatyzowanymi systemami nawadniania jest jednym z najdoskonalszych rozwiązań w zakresie codziennej pielęgnacji ogrodu.

Sprawdź: Profesjonalny łapacz deszczówki

Nawadnianie ze studni

Podobnie jak podlewanie ogródka wodą deszczową, nawadnianie trawnika ze studni jest świetną alternatywą dla czerpania wody z miejskiej sieci wodociągowej. Gruntowe zasoby wodne są w pełni bezpłatne, a jednocześnie przyjazne dla roślinności – niechlorowane i łatwo przyswajalne przez rośliny. Ponadto nie wymagają uzdatniania i stanowią doskonałe uzupełnienie podlewania deszczówką. Jedyną inwestycją jest jednorazowe wykopanie studni, której trwałość wynosi – zależnie od technologii wykonania – minimum kilkadziesiąt lat.

Automatyczne nawadnianie trawnika

Najefektywniejszym sposobem podlewania trawy jest automatyczne nawadnianie trawnika. Systemy tego rodzaju wykorzystują programowalne sterowniki komputerowe, które samodzielnie dozują odpowiednią dawkę wody wedle ustalonego harmonogramu. Precyzyjne odmierzanie ilości wody niezbędnej do podlania trawnika pozwala zaoszczędzić duże kwoty w skali roku. Wykorzystanie specjalnych zraszaczy pozwala z kolei na równomierne nawodnienie przydomowego ogrodu. Systemy nie utrudniają jednocześnie koszenia trawy kosiarką.

Sterowanie nawadnianiem trawnika

Precyzyjne sterowanie nawadnianiem trawnika umożliwiają specjalne kontrolery sterujące pracą elektrozaworów i komponentów systemu nawadniającego. Komponenty elektroniczne umożliwiają załączanie poszczególnych stref instalacji do automatycznego podlewania ogrodu, m.in. pompy wody. Warto dodać, iż elementy sterujące mogą być zasilane zarówno z użyciem sieci elektrycznej 230 V, jak i zasilania bateryjnego. Sterowanie nawadnianiem pozwala na nawilżanie gleby o świcie, gdy parowanie i straty wody są najmniejsze.

Elementy systemu nawadniania trawnika

Na instalację nawadniania ogrodu składa się szereg elementów. Jakie komponenty systemu podlewania trawnika wyróżniamy?

  • Rura – doprowadza wodę, a więc musi być odporna na wysokie ciśnienie i zmienne warunki atmosferyczne. Zazwyczaj stosuje się produkty wykonane z LDPE. Węże ogrodowe wymagają docięcia na wymagane odcinki przed montażem.
  • Zraszacze wynurzalne – są to elementy systemów nawadniających odpowiedzialne za rozpylanie wody. Ich dobór jest determinowany układem samego ogrodu oraz wynika z wielkości rury. W zależności od modelu zraszacze pozwalają na konfigurację strefy podlewania.
  • Trójniki – pozwalają na tworzenie skomplikowanych topologii rurowych i łączenie komponentów przesyłających wodę do zraszaczy oraz elementów nawadniających. Warto wybrać te ze skręcanym systemem zamykającym.
  • Kolanka – umożliwiają zmianę kierunku rury, która doprowadza wodę do zraszaczy wynurzalnych. Ilość niezbędnych kolanek jest uzależniona od specyfiki projektu. Powinny być wykonane z solidnego i trwałego tworzywa sztucznego.
  • Korki – dzięki nim możliwe jest skuteczne zamykanie i przepłukiwanie elementów przesyłowych instalacji automatycznego nawadniania trawnika. Ich dobór jest związany ze średnicą przekroju węża.

Wybór odpowiednich komponentów systemu bezobsługowego podlewania ogrodu jest gwarancją niezawodnego działania instalacji przez wiele lat.

Profesjonalne systemy nawadniania Budmech

Nowoczesne instalacje mikronawadniania marki Budmech umożliwiają precyzyjne podlewanie trawników oraz roślin ogrodowych. Swoją popularność zawdzięczają niezawodnemu działania i precyzyjnemu dozowaniu, co przynosi duże oszczędności w zużyciu wody w skali roku. Dzięki automatycznym systemom nawadniającym możliwe jest znaczne ograniczenie spływu powierzchniowego i strat wynikających ze zjawiska parowania. Mikrozraszanie i nawadnianie kropelkowe to sprawdzony wybór w dziedzinie pielęgnacji trawnika i ogrodu. Alternatywą dla nawadniania kroplowego są linie kroplujące.

Podlewanie to kluczowy proces dla doskonałego wyglądu zielonych dachów, ogródków czy przydomowych trawników. Jeżeli szukasz wydajnych i innowacyjnych instalacji nawadniających, to wybierz profesjonalne systemy nawadniania dostarczane przez Budmech!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *