OGRÓD ogrody i trawniki rośliny rośliny ogrodowe zielone aranżacje

Lucerna siewna

LucernaLucerna siewna (Medicago sativa) jest byliną dorastającą do 90 cm wysokości. Łodyga lucerny jest rozgałęziona, rozesłana lub podnosząca się, szarawa i owłosiona. Naprzemianległe, pokryte meszkiem liście składają się z trzech odwrotnie jajowatych listków. Średniej wielkości fioletowe kwiaty są zebrane w długoszypułowe, wielokwiatowe grona. Owocem jest skręcony, brunatny strąk. Co warto wiedzieć o lucernie i jakie ma właściwości?

Działanie lucerny

Lucerna
Medicago sativa

Lucernę kosi się na początku kwitnienia. Z ziela rośliny przygotowuje się nalewkę bądź wyciąg płynny lub suchy. Lucerna siewna to doskonałe źródło wapnia, fosforu i żelaza. Zawiera także witaminy A i C, saponozydy, związki fenolowe, fitoestrogeny (genisteinę i kumestrol), aminokwasy, garbniki i nienasycone kwasy tłuszczowe.

Lucerna jest znana jako środek wzmacniający organizm. Ze względu na dużą zawartość witaminy C działa przeciwszkorbutowo. Obecne w niej fitoestrogeny pobudzają laktację i regulują cykl miesiączkowy. Lucerna działa również moczopędnie. Wyciąg z lucerny siewnej potrafi zatrzymywać i filtrować promienie słoneczne, dzięki czemu zapobiega powstawaniu oparzeń podczas opalania. W kosmetyce używa się lucerny siewnej do produkcji kosmetyków odżywiających skórę i przeciwdziałających jej starzeniu się.

Niewiele jest, niestety, wiarygodnych danych, które mogłyby potwierdzić lecznicze właściwości lucerny. Mimo to w fitoterapii od dawna stosuje się tę roślinę w leczeniu stanów zmęczenia, wyczerpania oraz podczas rekonwalescencji. Zaleca się ją również w leczeniu zaburzeń czynności układu moczowego (kamienie) i nerwowości. Lucerna także reguluje miesiączki i pobudza laktację.

Naukowcy z Coleraine (Ulster) wykazali, że lucerna siewna oddziałuje także na metabolizm glukozy. Podobnie jak kolendra siewna, eukaliptus i jałowiec, lucerna hamuje nadmierne pragnienie u zwierząt oraz zmniejsza zawartość glukozy we krwi. W wielu krajach roślina ta znalazła rozmaite zastosowania. W Indiach sporządza się z niej okłady na czyraki. Czasem zaleca się ją osobom z niedoborem masy ciała, a także aby wzmocnić organizm. W Kolumbii natomiast lucernę siewną stosuje się jako lek na kaszel. Nie wolno stosować lucerny siewnej w wypadku tocznia rumieniowatego.