OGRÓD ogrody i trawniki rośliny rośliny ogrodowe szklarnie/ogrody zimowe zielone aranżacje

Jałowce

Juniperus x media Pfitzeriana Jałowce rosną na każdej glebie, ale najlepiej się czują na podłożu zawierającym wapń lub kredę. Nie wymagają wiele uwagi – prawie się ich nie przycina, najwyżej trochę uporządkowuje latem. Przed zimą okręcamy sznurkiem gałęzie wysmukłych jałowców, żaby zapobiec ich odginaniu przez zalegający śnieg.

Ozdoba ogródków skalnych

Jałowiec
Juniperus virginiana Skyrocket

Płożących jałowców nie sadzimy na płaskim terenie. Dzięki różnym kolorom i ciekawej strukturze stanowią one wspaniałe pokrycie skarp. Posadzone wraz z karłowymi krzewami na zboczu ogródka skalnego przerywają jego monotonię. Karłowe jałowce, na przykład odmiana Compressa jałowca pospolitego (Juniperus communis), dobrze rosną w pojemnikach i pięknie się prezentują w patio. Ich gałązki kontrastują z sąsiadującymi roślinami, zwłaszcza z kwiatami.

Jałowiec
Juniperus conferta

Jałowce płożące mogą być sadzone jako rośliny okrywowe. Inne gatunki mają formę krzewów oraz niewielkich drzew. Jeśli chcemy mieś w ogrodzie dwa różniące się kształtem jałowce, sadzimy w skalniaku odmianę Compressa jałowca pospolitego, a na trawniku – krzew jałowca wirginijskiego (Juniperus virginiana) Skyrocket. Pierwszy z nich dorośnie po dziesięciu latach do wysokości 60-90 cm, a drugi osiągnie prawie 2 metry. Krzaczasty Juniperus x media Pfitzeriana jest bardzo popularny w ogrodach. Ze względu na gęste przez cały rok gałęzie świetnie nadaje się do wypełniania zacenionych pustych przestrzeni pod wysokimi drzewami. Aby zimą ogród wyglądał barwniej, sadzimy jałowiec nadbrzeżny (Juniperus conferta) – krzew płożący o jasnozielonych, a od spodu niebieskawych gałązkach. Zimą nabierają one brązowego zabarwienia, dzięki czemu krzew będzie kontrastował z jałowcem płożącym (Juniperus horizontalis) i rozłożystym jałowcem pospolitym odmiany Depressa Aurea.