rośliny rośliny doniczkowe

Kolendra

KolendraIstnieją dwie odmiany kolendry: Cilantro jest uprawiana dla świeżych pikantnych liści o ostrym zapachu, które stanowią wyborny składnik sałatek, a Morocco – dla nasion używanych jako przyprawa, np. do wieprzowiny. W Polsce używa się jako przyprawy wyłącznie nasion kolendry. W sklepach ogrodniczych można kupić nasiona kolendry siewnej.

Ziele długowieczności?

Nasiona kolendry
Nasiona kolendry jako przyprawa

Chociaż kolendra pochodzi prawdopodobnie ze wschodniej części regionu śródziemnomorskiego, była znana i ceniona w wielu kulturach. Szeroko stosowali ją starożytni Egipcjanie w kuchni i medycynie. Chińczycy od dawna wierzyli, że ziele to symbolizuje długowieczność. Lecznicze właściwości kolendry opisał Hipokrates, grecki lekarz żyjący w latach 460-377 p.n.e. W XIII wieku Muhammad ibn al-Hasan ibn Muhammad ibn al-Karim al-Katib, arabski znawca kuchni, dołączył zarówno nasiona (drobno zmielone), jak i zielone listki kolendry do składników przepisu na rodzaj kebabu pod nazwą „makhfiya”. Do Wielkiej Brytanii kolendrę sprowadzili Rzymianie. Nasion używano do aromatyzowania napojów alkoholowych, neutralizowania nieprzyjemnego smaku leków, a także do wyrobu słodyczy.

Cilantro
Kolendra Cilantro

Jeżeli zdobędziemy nasiona kolendry odmiany Cilantro, uprawiamy ją w donicy i zrywamy świeże listki do sałatek lub innych dań. Można też drobno je posiekać i zamrozić w małych porcjach w plastikowych torebkach. Nasiona kolendry zbieramy, gdy są już dostatecznie duże, ale jeszcze nie opadają. Możemy również wykopać ostrożnie całe rośliny przed dojrzeniem nasion i powiesić je korzeniami do góry nad gazetą w zacienionym miejscu. Dojrzewające nasiona będą stopniowo osypywały się na gazetę, skąd łatwo je zebrać. Przechowujemy je w szczelnie zamkniętym słoiku z ciemnego szkła.

Nasiona kolendry zachowują zdolność kiełkowania nawet przez sześć lat, jeśli są trzymane w suchym, zaciemnionym miejscu. Dobrze mieć w zapasie nasiona do wysiania w następnym roku. Jeśli mamy rośliny odmiany Cilantro, pozostawiamy jedną lub dwie do fazy owocowania, aby za rok otrzymać z ich nasion nowe rośliny o jadalnych listkach.