Delikatne urocze dzwonki
Okazuje się, że upodobanie do określonych kwiatów związane jest dosyć mocno ze wspomnieniami z czasów dzieciństwa. Po wielu latach wciąż pamiętamy wakacyjne spacery po lesie, chłód panujący na ścieżkach w cieniu drzew i rozsłonecznione polany, pachnące ziołami i żywicą. Wśród traw i różnych kwitnących roślin uwagę przykuwały wdzięczne, niebieskie kapturki dzwonka okrągłolistnego Campanula rotundifolia. Dzisiaj z podobną radością przyglądamy się różnym gatunkom dzwonka, kwitnącym na bylinowej rabacie.
Dzwonki, dzwoneczki…
W ogrodzie jest miejsce i dla dzwonków okrywowych, i wysokich. Dzwonek karpacki Campanula carpatica, dalmatyński Campanula portenschlagiana i poduszkowy dzwonek Poszarskiego są roślinami niezbyt okazałymi, efektownie wyglądającymi w ogrodzie skalnym i między kamieniami suchego muru. Mogą także tworzyć efektowne obwódki różnego kształtu rabat. Ostatni z wymienionych gatunków wyróżnia się wyjątkowo długim okresem kwitnienia. Od lata do jesieni na wiotkich pędach dzwonka otwierają się bez przerwy nowe pąki kwiatowe. Z tego względu dzwonek Poszarskiego jest także atrakcyjną rośliną do skrzynek balkonowych.
Wysokie gatunki dzwonka, kwitnące w różnych odcieniach barwy niebieskiej – od błękitu do fioletów – znakomicie komponują się z wieloma innymi bylinami kwiatowymi. Dzwonek brzoskwiniolistny, dobrze rosnący i w słońcu, i w jasnym cieniu, tworzy ładne aranżacje z ostróżką, lawendą, piwonią i naparstnicą oraz różami krzaczastymi. Dzwonek szerokolistny zyskuje na urodzie w towarzystwie funkii, paproci, orlika lub parzydła.
Różne gatunki dzwonka to przeważnie rośliny trwałe, zdobiące ogród przez kilka, a nawet kilkanaście lat. Wyjątkiem jest dwuletni dzwonek ogrodowy Campanula medium. Tę staromodną roślinę z wiejskich ogrodów rozmnażamy z nasion. Również niektóre gatunki wieloletnie, np. dzwonek karpacki, potrafią rozprzestrzeniać się w ogrodzie przez samowysiew.