Co warto wiedzieć o szlifierkach oscylacyjnych?
Szlifowanie powierzchni z reguły kojarzy się z długą, ciężką pracą. Czasami jej efekty są dalekie od oczekiwań. Bywa, że niewłaściwie wyszlifowana powierzchnia jest skutkiem źle dobranego narzędzia do powierzchni, którą szlifujemy. Wśród szlifierek można wyróżnić cztery główne rodzaje: szlifierki oscylacyjne, szlifierki mimośrodowe, szlifierki typu delta i szlifierki taśmowe.
Najbardziej rozpowszechniony rodzaj szlifierek to szlifierka oscylacyjna. Jest to urządzenie idealne do prac szlifierskich na płaskich i równych powierzchniach oraz na powierzchniach delikatnie zaokrąglonych. Szlifierki oscylacyjne są przeznaczone do szybkiej i prowadzonej z wyczuciem obróbki powierzchni drewnianych. Szlifierka ma prostokątny kształt stopy, co umożliwia również szlifowanie narożników. Szlifierka oscylacyjna nadaje się zwłaszcza do szlifowania takich powierzchni, jak np. drzwi, drewniane blaty kuchenne, meble o prostokątnym wykończeniu.
Im większa stopa w szlifierce oscylacyjnej, tym mniej czasu spędzimy na szlifowaniu danej powierzchni. Jednak czasami wielkość stopy może przeszkadzać. Jeśli chcemy szlifować powierzchnie o małych rozmiarach lub z trudno dostępnymi miejscami, szlifierka oscylacyjna o dużej stopie nie będzie funkcjonalnym rozwiązaniem. Przy zakupie szlifierki oscylacyjnej należy wziąć pod uwagę ilość oscylacji. Wartość ta jest podawana z reguły w liczbie oscylacji na minutę. Jest ona bardzo ważna, ma bowiem wpływ na jakość szlifowania. Najczęściej spotykany zakres oscylacji mieści się w granicach 19 000 do 27 000 oscylacji na minutę. Im większa liczba oscylacji, tym wydajniejsze jest szlifowanie. Niektóre modele szlifierek są wyposażone w funkcję ustawiania prędkości oscylacji. Niedrogie i funkcjonalne modele szlifierek oscylacyjnych są dostępne w markecie budowlanym NOMI. W ofercie sklepu m.in. szlifierka oscylacyjna Einhell BT-OS czy szlifierka oscylacyjna 135W Bavaria. Wejdź na stronę marketu NOMI i sprawdź inne modele w kategorii szlifierka oscylacyjna.