O szafirkach
Szafirki drobnokwiatowe są idealnymi partnerami dla tulipanów, narcyzów, pierwiosnków i irysów. Równie pięknie wyglądają solo. Jeśli balkonowy ogródek ma prezentować się elegancko i skromnie, bez ekstrawagancji i zbyt jaskrawych barw kwiatów, trzeba wykorzystać wyobraźnię oraz wiedzę na temat licznych roślin kwitnących. Wspaniałymi partnerami w tego typu aranżacjach są szafirki drobnokwiatowe. Głęboki, spokojny niebieski kolor i oryginalny pokrój czyni z tych roślin mistrzów galanterii i szyku. I dlatego te zachwycające wiosenne rośliny świetnie komponują się z innymi, równie pięknymi okazami. Co warto wiedzieć o szafirkach i z jakimi kwiatami najlepiej się prezentują?
Wdzięczne szafirki
Czy to w obsadzonej kolorowo doniczce, czy w balkonowej skrzynce szafirki znakomicie pasują do wszystkich wiosennych piękności. Szafirkowych kompozycji nie zakłócą nawet ostre odcienie czerwonych i żółtych tulipanów. Prócz odmian jasno- i ciemnoniebieskich istnieją również szafirki białe, tak samo swobodnie czujące się w towarzystwie innych roślin. Przypominają swych niebieskich kuzynów, oczywiście z wyjątkiem tych kwitnących na biało lub jasnożółto. Szafirki drobnokwiatowe lubią miejsca nasłonecznione, ale równie dobrze czują się w cieniu. Preferują ziemię bogatą w składniki pokarmowe oraz wilgotną, aby cebulki mogły zgromadzić wystarczająco dużo substancji pokarmowych niezbędnych do następnego kwitnienia. Posadzone jesienią pod krzakami lub drzewami, wiosną szybko utworzą gęste kwitnące dywany.
Harmonijne współbrzmienie
Szafirki drobnokwiatowe nie zawsze mają niebieski kolor. Bywają również odmiany kwitnące na biało. Obie barwy tworzą znakomite kombinacje z kolorami czerwonym, pomarańczowym lub żółtym. Aby szafirki zakwitły ponownie w przyszłym roku, pojemniki z przekwitniętymi roślinami przestawiamy w mniej eksponowane miejsce, nie zapominając o podlewaniu. Liście usuwamy wtedy, gdy całkowicie zżółkną. Doniczki mogą przezimować na balkonie. Trzeba pamiętać o podlewaniu.