Powietrzne pompy ciepła
Budując dom, warto przemyśleć, w jaki sposób go ogrzejemy. Warto zastanowić się, jaka pompa ciepła sprawdzi się w naszych warunkach. Wybór źródła ciepła – powietrza, wody lub gruntu – zależy w znacznej mierze od naszej działki. Jak działa pompa ciepła? Czym wyróżniają się powietrzne pompy ciepła?
Pompa ciepła wyglądem przypomina duży stojący kocioł grzewczy na gaz. Służy do ogrzewania domu i przygotowywania ciepłej wody. Czym zatem różni się od tradycyjnego kotła? Ponieważ do ogrzewania wykorzystuje ciepło, które dzięki przemianom termodynamicznym „przepompowuje” ze źródła o niższej temperaturze do cieplejszego ośrodka. Tym zimniejszym źródłem (tak zwanym dolnym), z którego odbierane jest ciepło, może być powietrze, woda albo grunt. Źródło górne, do którego dostarczane jest ciepło, to woda krążąca w instalacji grzewczej (rzadziej powietrze). Podsumowując, można stwierdzić, że pompa nie wytwarza ciepła, jedynie przekazuje je z dolnego do górnego źródła. Pompa ciepła jest zasilana energią elektryczną, ale na szczęście nie trzeba jej dużo, dlatego ogrzewanie pompą jest ekonomiczniejsze niż ogrzewanie kotłem na gaz czy olej opałowy.
Jest kilka źródeł, z których pompa może pozyskiwać ciepło. Wybór tego źródła zależy od naszych możliwości finansowych, rozmiaru działki, gruntu i strefy klimatycznej, w której mieszkamy. Najłatwiej zainstalować powietrzną pompę ciepła. Efekty jej działania maleją jednak, gdy na dworze robi się zimno. Gdy temperatura powietrza jest umiarkowana, czyli przez zdecydowanie większą część sezonu grzewczego, pompa ciepła pracuje ekonomicznie. Można przyjąć, że średnie koszty dla całego sezonu grzewczego będą mniej więcej o połowę niższe niż w przypadku ogrzewania elektrycznego.
Pompa ciepła (sprawdź) to doskonałe rozwiązanie szczególnie tam, gdzie nie ma podłączenia do sieci gazowej, a występuje jedynie przyłącze energetyczne. Ciągle rosnąca popularność pomp ciepła sprawia, że ponoszone koszty są coraz mniejsze. Jakie inne zalety mają pompy ciepła? Odpowiednio dobrana do kubatury domu pompa jest całkowicie bezobsługowa – nie trzeba ładować opału, czyścić pieca i rozpalać. Pompa ciepła jest również urządzeniem ekologicznym. Podczas eksploatacji pompy nie powstają żadne spaliny. Ponadto daje się łatwo zainstalować prawie w każdym obiekcie (w domach, na bloku). Pompa powietrzna wymaga montażu tylko dwóch jednostek. Warto pamiętać, że pompy ciepła są najbezpieczniejszym sposobem ogrzewania obiektu. Przy ich użyciu nie ma ryzyka wybuchu, jak np. w przypadku instalacji paliwowej.