Oszczędzanie energii cieplnej zimą
W naszej strefie klimatycznej zima równa się wydatki. Ogromne pieniądze każdego sezonu jesienno-zimowego idą na ogrzewanie oraz praktycznie każdy rodzaj energii. Dni są krótsze, co skutkuje szybszym zapadaniem zmroku niosącym za sobą dodatkowe wydatki związane z oświetleniem. W takie ponure i zimne dni czas najlepiej spędza się przed komputerem lub telewizorem, co samo przez się dodaje kolejne cyferki do rachunku. W dzisiejszym świecie możliwe jest oszczędzanie nawet w sezonie grzewczym. I podczas nienaturalnie mroźnych zim spowodowanych zmianami klimatu.
Kotły i systemy grzewcze dla domu
Najważniejsze w okresie zimowym jest utrzymanie wysokiej temperatury w domu. Ponad połowa polaków w dalszym ciągu używa tradycyjnych kotłów grzewczych na węgiel, drewno oraz oleje opałowe. Przy umiejętnym rozpalaniu ognia oraz ustawieniu parametrów kotła można bardzo małym nakładem opału dostarczyć ciepła w mieszkaniu na wiele godzin. Jeżeli posiadacie wydajne kaloryfery możecie zrobić pierwszy krok do oszczędzania energii cieplnej. Wśród producentów kotłów grzewczych różnego typu wyróżnia się firma Junkers ze względu na rozwój technologii oszczędzającej energię i wykorzystującej mniejsze ilości naturalnych źródeł energetycznych. Piece tej marki posiadają filtry zapobiegające dostawaniu się dwutlenku węgla do atmosfery w dużych ilościach jak ma to miejsce w tanich kotłach. Aby dowiedzieć się więcej na temat urządzeń grzewczych i technik ogrzewania oszczędzających energię, odwiedź stronę Junkers – oszczędzanie energii.
Jednym z lepszych połączeń współczesnych kotłów i systemów ogrzewania centralnego w domu jest zainstalowanie ogrzewania podłogowego. W nowych domach taki zabieg jest bardzo prosty i dosyć tani w realizacji. Chcąc wykonać je w nowym domu najlepiej poczekać do sezonu letniego i objąć nim jak najwięcej pomieszczeń.
Gdzie jeszcze szukać oszczędności energetycznej zimą?
Podczas budowania domu oraz planów zakupu okien, drzwi czy rodzaju ocieplenia ścian można zrobić najwięcej dla przyszłej oszczędności. Każdy z tych elementów może wpłynąć na oszczędność pod warunkiem, ze wybierzecie odpowiednie z nich. Weźmy na przykład okna, które posiada dając odpowiednią wielkość oraz termoizolację potrafią same z siebie generować ciepło już od samego rana nawet w dni zimowe. Jest to możliwe przede wszystkim w dni słoneczne. Pomieszczenia najbardziej naświetlone powinny posiada duże okna przez które wpada jak najwięcej promieni słonecznych. Drzwi a także wspomniane wcześniej systemy ocieplenia styropianem również ewoluowały w ostatnich latach. Ciepło gromadzące się w domu dosyć szybko ucieka poprzez wszystkie te elementy. Dobrze dobrane drzwi oraz specjalny styropian odbijający cząsteczki ciepła potrafią utrzymać je przez wiele godzin w środku domu.