DOM Z PRZYSZŁOŚCIĄ ekologia i oszczędność w domu

Słuchawki prysznicowe z filtrem i inne metody oczyszczania wody

Woda kranowa może zawierać metale ciężkie, które pochodzą ze starych rur i kanalizacji, oraz wysokie stężenie wapnia, chloru i możliwe toksyny. Jeżeli weźmiemy pod uwagę to, że skóra chłonie wodę i zawarte w niej substancje podczas kąpieli lub prysznica, mamy odpowiedź na część naszych objawów skórnych i kłopotów zdrowotnych. Dlatego wielu ludzi szuka możliwości technicznych oczyszczania wody kranowej do mycia. Jest na to kilka sposobów, a w tym artykule poruszę dwa najlepsze, z czego jeden będzie ekonomiczny a drugi drogi i najskuteczniejszy.

Tanio i ekonomicznie, ale czy efektywnie?

Jedną z metod uzyskania wody wolnej od rtęci, chloru i zmniejszenia jej twardości jest montaż słuchawki prysznicowej umożliwiającej wymianę jednorazowych wkładów filtrujących. Filtry do słuchawek zbudowane są z czynnika, który u wielu producentów jest inny i złoża kwarcowego. Ich cena nie przekracza 15 złotych za sztukę, natomiast słuchawka prysznicowa, do której wkładamy filtry to koszt 30-50 złotych. Jeden wkład wystarczy na około 2 miesiące zakładając, że będzie używany przez nie więcej niż 2 domowników. Żeby filtr działał poprawnie, woda nie może mieć więcej niż 45 stopni Celsjusza. Dlatego radzę myć się letnią i

oczyszczający filtr w słuchawce prysznicowej
źródło: http://foter.com/

ciepłą wodą nieprzekraczającą 37 stopni Celsjusza. Jakość filtrów pozostawia wiele do życzenia, jednak nie można oczekiwać od nich oczyszczania wody w stu procentach, przy tak niewielkim wkładzie finansowym. Niemniej jednak ponad 2/3 substancji szkodliwych znajdujących się w kranówce zostaje w nim zatrzymana.

Drugim tanim przedmiotem oczyszczającym wodę jest filtr prysznicowy instalowany między kranem a wężem dostarczającym wodę z rury kanalizacyjnej. Ma kształt syfonu, w którym znajduje się dużo wydajniejszy system filtrujący złożony z włókien węglowych i nanofiltracyjnych wywołujących reakcję przyciąganie substancji szkodliwych i ciał obcych. Koszt zakupu tego narzędzia filtrującego zaczyna się od 120 złotych i może wynieść nawet dziesięciokrotność tej sumy!

Dlaczego to takie drogie?

Niektórzy producenci starają się podejść do oczyszczania wody tak, by urządzenie przede wszystkim spełniało swoją funkcję. Natomiast inni oprócz wysokiej jakości, preferują wzbogacenie zestawu o luksusowe elementy tj. nowoczesną słuchawkę prysznicową, która rzekomo oszczędza wodę podczas mycia. Taka słuchawka charakteryzuje się strumieniem wody o dużym zagęszczeni, nie tracąc na ciśnieniu. Oznacza to, że strumień wody myje większą powierzchnię, wykorzystując 50% wody. Koszt takiej słuchawki to nawet 250 złotych i nie jest to akcesorium wykonane z drogich materiałów a z plastiku. Natomiast sam filtr w takich słuchawkach, również różni się o tradycyjnego i kosztuje od 150 do 200 złotych za sztukę. Oprócz typowego zmiękczania wody, usuwania chloru i rtęci, magnetyzuje wodę. Oznacza to, że jej strumień jest dla skóry odżywczy, zdrowszy i wzmacniający cebulki włosów, który niszczą się wraz z kiepską jakością wody. Najdroższe w ofercie sklepów z filtrami, są urządzenia poddawane regeneracji przy użyciu soli pastylkowej. Służy ona do oczyszczania, redukowania twardości wody i typowych zastosowań filtra. Niestety cena urządzenia podchodzi pod tysiąc złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *