BUDOWA I REMONT Ogrzewanie i klimatyzacja

Rodzaje gazowych podgrzewaczy wody

Jeśli mamy w domu podłączony gaz, zwykle używamy go do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Nowoczesne gazowe podgrzewacze wody zapewniają komfort użytkowania i niższe rachunki za gaz. Do wyboru mamy dwa modele podgrzewaczy: przepływowe i pojemnościowe.

Gazowe podgrzewacze wody użytkowej
Gazowe podgrzewacze wody użytkowej

Podgrzewacz pojemnościowy wody użytkowej typu S
Podgrzewacz pojemnościowy wody użytkowej typu S

W podgrzewaczach przepływowych po odkręceniu kranu następuje przepływ wody i wtedy włącza się palnik, który podgrzewa wodę. Potrzebne jest zatem minimalne ciśnienie wody dopływającej do podgrzewacza. W podgrzewaczach pojemnościowych woda jest podgrzewana w zbiorniku ciśnieniowym, a więc panuje w nim ciśnienie wyższe od atmosferycznego. Zarówno podgrzewacze przepływowe, jak i pojemnościowe wymagają podłączenia instalacji gazowej i wodnej.

Zanim zdecydujemy, jaki podgrzewacz kupić – przepływowy czy pojemnościowy – warto porównać ich cechy. Największy komfort użytkowania uzyskamy, gdy zamontujemy podgrzewacz pojemnościowy i podłączymy przewód cyrkulacyjny. Podgrzewacze przepływowe zwykle montuje się w łazience lub kuchni, możliwie blisko punktów czerpalnych. Podgrzewacze pojemnościowe są na tyle duże, że zwykle umieszcza się je w osobnych pomieszczeniach technicznych, by nie szpeciły aranżacji wnętrza.

Najczęściej wybierane są gazowe podgrzewacze pojemnościowe marki JUNKERS. Są to urządzenia z podgrzewaniem bezpośrednim, ponieważ mają własny palnik, przystosowane do zasilania wszystkimi rodzajami gazu, z zasobnikiem ciśnieniowym dla zasilania kilku punktów czerpalnych. Tego typu podgrzewacze pojemnościowe utrzymują stały zapas wody o temperaturze 40-75°C. Dostępne są pojemności: 120, 160 i 190 litrów. Podgrzewacze są bardzo łatwe w montażu i bezpieczne – posiadają zabezpieczenie w postaci czujnika spalin, przerywacza ciągu kominowego, termiczno-elektrycznego zabezpieczenia zapłonu, regulatora temperatury oraz regulatora ciśnienia gazu. Więcej informacji o podgrzewaczach gazowych można znaleźć na stronie internetowej marki JUNKERS.

Przeczytaj koniecznie:  Akcesoria do komunikacji dachowej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *