Ogrzewanie gazem. Najczęściej wybierana opcja w domach jednorodzinnych
W dalszym ciągu piece na węgiel oraz drzewo stanowią potężny udział w ogrzewaniu domów jednorodzinnych. Także elektrociepłownie korzystają z tych surowców by zapewnić miastu ciepło w okresie grzewczym. Jednak coraz więcej rodzin rozważa zmianę sposobu ogrzewania na ten z użyciem gazu. Dopiero na trzecim miejscu w niewielkim udziale rynkowym jest prąd elektryczny, który nie jest tak tani i uniwersalny jak połączenie propanu i butanu.
Bezobsługowy system ogrzewania
Zanim przejdziemy do kosztów, zacznijmy od czynników będących równie atrakcyjnymi i przemawiającymi za wyborem gazu jako głównym surowcem do uzyskiwania ciepła. Chodzi o tak zwaną bezobsługową instalację. W przypadku pieca na węgiel musimy monitorować temperaturę, podkładać opał oraz zajmować się popiołem będącym efektem spalania drzewa i węgla. Gaz nie pozostawia żadnych efektów ubocznych i nie wymaga nawet chwili poświęconego czasu w ciągu dnia. Zainstalowany na dworze zbiornik jest regularnie napełniany przez firmę, która oferuje nam ten surowiec a my tylko płacimy za jego wykorzystanie. To znacznie lżejsze zajęcie od znoszenia węgla do piwnicy. Niewiele osób pamięta o efektywności spalania. W przypadku gazu LPG mamy do czynienia ze stuprocentowym spalaniem surowca. Płacimy więc za wszystko, co kupiliśmy i zużyliśmy.
Koszt surowca to nie wszystko
Trudno powiedzieć jednoznacznie, który surowiec jest „najtańszy”. Dużo zależy od banalnych zdawałoby się czynników. Miejsce zamieszkania czy kubatura domu ma znaczenie w generowaniu kosztów ogrzewania domu (zobacz koszty ogrzewania domu gazem płynnym). Nowo wybudowany dom, do którego jeszcze nie zakupiono głównego pieca lub kotła skorzysta na gazie najwięcej. Koszt całej instalacji gazowej może być podobny do tej na węgiel i drzewo. Nie mniej ważne może być miejsce zamieszkania. Niektóre regiony mają o wiele wyższe ceny węgla i transportu, przez co gaz jest tam bardzo ekonomiczny i uniwersalny. Tematem na oddzielny artykuł są kotły kondensacyjne, które mogą dodatkowo zwiększyć wydajność spalania surowca odzyskując przy tym część energii. Im bardziej nowoczesne rozwiązania tym wyższe koszty ich instalacji. Ale dzięki temu obniżamy koszt miesięcznych opłat za ciepło.