DOM Z PRZYSZŁOŚCIĄ ekologia i oszczędność w domu zdrowy dom

Dom pasywny – co to jest?

dom
źródło: http://pixabay.com/pl/budowa-dom-niemcy-betoniarka-ceg%C5%82y-419204/

Domy wolno stojące to budynki, których cechą nadrzędną jest ochrona przed deszczem, wiatrem i zimnem. Spełnieni tych trzech funkcji jest dosyć proste ponieważ wiąże się z wykonaniem ścian i dachu o grubej strukturze. Jednak nowoczesne budownictwo przegoniło swoje czasy. Obecnie można wyciągnąć dużo więcej z budynków mieszkalnych i mocno zredukować koszty utrzymania. Żeby to zrobić najpierw trzeba zainwestować. Najlepiej jest zbudować taki dom od podstaw. Ostatecznie można uszczknąć nieco z technologicznych nowinek podczas remontu własnego mieszkania.

Tworzymy od podstaw

Przy budowie budynku pasywnego uwzględnia się każdy szczegół konstrukcyjny. Takie działanie ma na celu uzyskanie dużego stopnia „samowystarczalności” obiektu i zredukowanie rachunków za różne dobra. Podstawą jest redukcja rachunków za ogrzewanie. Ściany składające się z przegród i obowiązkowa wentylacja pozwalają na utrzymanie ciepła z otoczenia i utrzymanie go przez 2/3 roku. Charakterystyczną cechą takich budynków jest również świetlik lub duże okna skierowane w stronę słońca dominującego około godziny 10-14. Oczywiście najlepiej jest rozmieścić je tak by słońce docierało do pomieszczenia przez większą część dnia. Dzięki temu w domu robi się cieplej bez dodatkowego ogrzewania z zewnątrz. Taką taktykę najlepiej stosować zimą oraz we wczesnej wiośnie i jesieni. W wakacje niezbędne jest zasłanianie okien roletami z odbijającą promienie powłoką. W innym wypadku w mieszkaniu zrobi się cieplej niż na dworze. Podłoga oraz dach w domu pasywnym nie są zaniedbane. Koronę naszego budynku izolujemy wełną mineralną lub masą bitumiczną. Podłogi są bardziej skomplikowane. Wymagają oceny gruntu, wód podziemnych oraz kolejnych przegród, które pozwolą utrzymać więcej ciepła w o każdej porze roku.

Formy ogrzewania w budynku pasywnym

pasywne ogrzewanie
źródło: http://isoteq.eu/wp-content/uploads/2012/05/m_h_1-1024×768.jpg
Ogrzewianie domu
Kocioł kondensacyjny.Źródło zdjęcia: materiały producenta.

To, że dom pasywny jest oszczędny przy ogrzewaniu nie oznacza, że tą kwestie możemy pominąć. Idealnie byłoby połączyć tą cechę z ekologicznymi formami pozyskiwania energii. Mam tutaj na myśli panele słoneczne, pompę ciepła lub przydomową elektrownię wiatrową. Można również skorzystać z najtańszych obecnie ekologicznych surowców takich jak gaz LPG oraz oleju opałowego. Montaż kotła kondensacyjnego w takim domu pozwala na szybki zwrot inwestycji i wiele lat śmiesznie niskich opłat za ogrzewanie.

Nowoczesne kotły potrafią współpracować z panelami słonecznymi jeszcze bardziej oszczędzając na surowcu. Gdy w czasie zimy zaczyna grzać słońce a energia z solarów dostaje się do naszych grzejników lub bojlera, kocioł automatycznie zmniejsza swoją efektywność lub wyłącza się dla zmniejszenia rachunków. Oczywiście nie każdy kocioł gazowy to potrafi. Trzeba znaleźć konkretny model o takiej funkcji. Standardowy piec grzewczy nie może się od tak wyłączyć dopóki nie wypali się cały wkład. Dlatego gaz i oleje są znacznie lepszymi surowcami dla domów o pasywnym utrzymaniu i pozyskiwaniu ciepła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *