Piecyk kaflowy na zimne dni
Kominek, koza lub piecyk kaflowy to coraz częściej spotykane elementy domu, które tworzą jego klimat. Stanowią one centralny punkt budynku, koncentrując na sobie uwagę domowników, rodziny i gości. Między kominkiem a piecem jest wiele sprzeczności wynikających z budowy i związanych z użytkowaniem. Coraz chętniej wraca się do tradycyjnych pieców kaflowych budowanych przez zdunów. Na rynku istnieją jednak gotowe piece kaflowe z wkładem kominkowym i obudową wykonaną z kafli.
Jakie są zalety pieca kaflowego? Kominek zapewnia widok ognia, natomiast piec kaflowy daje łagodne ciepło. Dzięki swojej budowie zapewnia doskonały komfort cieplny. Nagrzewające się powietrze systematycznie rozchodzi się po całym pomieszczeniu, dlatego temperatura nie podlega dużym wahaniom. Zachowana jest odpowiednia wilgotność powietrza. Emitowane ciepło nie powoduje przy tym wzniecania pyłów i innych alergenów. Piec kaflowy tworzy dobry mikroklimat i właściwie jonizuje pomieszczenie.
Nowoczesne piece kaflowe zaliczane są do palenisk stałopalnych z ręcznym załadunkiem drewna i zamykanymi drzwiczkami paleniskowymi. Służą w głównej mierze jako dodatkowe źródło ciepła w pomieszczeniach, w których są zainstalowane. Tradycyjne kafle nagrzewają się długo, ale też dłużej zachowują ciepło. Ich budowę najlepiej zlecić doświadczonym zdunom. Nowoczesny piec kaflowy można zamontować samemu. Należy tylko pamiętać, by palić w nim drewnem o wilgotności poniżej 20%. Wilgoć podnosi wagę drewna i jednocześnie redukuje jego moc grzewczą.