BUDOWA I REMONT Ogrzewanie i klimatyzacja Poradniki remontowo-budowlane

Płynny gaz dużo lepszym rozwiązaniem od oleju opałowego

zmiana oleju opałowego na lpgW obliczu gwałtownie rosnących kosztów utrzymania mojej firmy (zajmuję się produkcją mas bitumicznych dla odbiorców z całego województwa) postanowiłem poszukać jakichś sensownych sposobów na redukcję wydatków – chodziło głównie o to, żeby nie zwalniać żadnego spośród kilkudziesięciu pracowników, ponieważ byłoby to rozwiązanie skuteczne tylko na jakiś czas, a oprócz tego wydajność produkcji zmniejszyłaby się, na co nie mogłem sobie pozwolić.

Przeszukując Internet pod kątem możliwych rozwiązań trafiłem na pewien film, który uzmysłowił mi bardzo mocno, gdzie mogę znaleźć jedno ze źródeł wysokich kosztów prowadzenia mojej firmy. Chodzi o używanie oleju opałowego do ogrzewania hali produkcyjnej i do napędzania maszyn. Przyznaję, że byłem zaskoczony informacją, że znacznie taniej będzie zastosować do tych samych celów płynny gaz (LPG), o którym do tej pory nie myślałem jako o paliwie do czegokolwiek innego niż samochody.

 

Po przemyśleniu sprawy i dokonaniu odpowiednich obliczeń postanowiłem przejść z oleju na gaz i przyznam szczerze, że nie żałuję tej decyzji. Owszem, trzeba było przystosować (a nawet miejscami wymienić) instalację, ale w ogólnym rozrachunku bardzo się ta zmiana mojej firmie opłaciła – dla wszystkich tych, którzy chcą konkretnych argumentów przemawiających za taką zmianą, informacje na temat LPG i korzyści zamieszczam poniżej.

Płynny gaz to naprawdę bardzo korzystna alternatywa, bo jest nie tylko znacznie tańszy od oleju, ale też jest zdecydowanie wydajniejszy jako paliwo (ma większą wartość opałową), a przy tym instalację przeznaczoną dla LPG można bez najmniejszego problemu przełączyć również na tradycyjny gaz ziemny i to bez żadnych jej modyfikacji, jeśli zachodzi taka potrzeba. Mało tego: palniki zasilane LPG rozpala się znacznie krócej niż te zasilane olejem opałowym, co dla mojej firmy oznaczało kolejne oszczędności – nie tylko w ilości zużywanego paliwa, ale również w czasie pracy: możemy zacząć wcześniej, a to bezpośrednio przekłada się przecież na wysokość produkcji.

Dodatkową zaletą stosowania LPG jest mniejszy wpływ na środowisko naturalne: płynny gaz spala się bez dymu, nie pozostawia również żadnych stałych odpadów, a ponadto (poza dwutlenkiem węgla, rzecz jasna) nie powstają w procesie spalania żadne trujące gazy. Bardzo istotny jest także fakt, że LPG nie stanowi żadnego zagrożenia ani dla wód gruntowych, ani dla gleby i jest paliwem zupełnie nietoksycznym, dzięki czemu swobodnie można go używać na przykład na obszarach chronionych.

Jak więc widać korzyści jest wiele i naprawdę dzięki przejściu z oleju opałowego na LPG można sporo zaoszczędzić – poza tym w kontekście coraz silniejszego trendu do ekologii w biznesie gaz płynny jest naturalnym wyborem jako paliwo o potwierdzonym rozmaitymi badaniami bardzo niskim negatywnym wpływie na środowisko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *